СЈО го побара предметот за кумановскиот новинар Божиновски

Сподели со своите пријатели

Специјалното јавно обвинителство во текот на вчерашниот ден побарало Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција да им го предаде предметот против новинарот Зоран Божиновски.

ОЈО го терети кумановецот Божиновски дека е дел од случајот „Шпион“, што е причината поради која тој е во притвор веќе од 22 април, откако по меѓународна потерница беше екстрадиран од Србија.

Основното јавно обвинителство засега има осум дена да се произнесе за барањето на нивните „специјални“ колеги.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.