Сите светски медиуми вперени кон хаосот со мигрантите во Гевгелија (видео)

Сподели со своите пријатели

Сите светски медиуми го насочиjа вниманието кон бафер – зоната на македонско – грчката граница, каде во моментот се одвива вистинска драма, откако македонските власти го сопреа слободното движење на бегалците кон Железничката станица во Гевгелија.

Loading...

2B8C299E00000578-3205764-image-a-42_1440152572674

Во моментот според медиумите, на тој дел се наоѓаат над 5000 мигранти кои во судир со Единиците за брзо распоредување, беа потиснати наназад со употреба на солзавец.

2B8BEDFD00000578-3205764-image-a-42_1440147525150

акедонската влада вчера прогласи кризна состојба и ја затвори јужната граница за мигрантите. Тие ноќта ја минале на отворено на граничната зона меѓу Македонија и Грција.

Фото и видео: Ројтерс


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.