СИТЕ ПРЕДНОСТИ И НЕДОСТАТОЦИ НА СУВОТО ОВОШЈЕ: Експертите откриваат дали е здраво или не!

Сподели со своите пријатели

Потрошувачите и нутриционистите сè уште не можат да се согласат едни со други дали оваа храна ни носи повеќе штета или корист

Loading...

Додека некои експерти тврдат дека ова е најздравата опција за ужинка, бидејќи тоа е ризница на хранливи материи потребни за организмот, други категорично се против суво овошје во исхраната.

Ви ги донесуваме сите предности и недостатоци на сувото овошје, и останува на вас да одлучите дали ќе го јадете или не.

 

 

ПРЕДНОСТИ:

Висока содржина на хранливи материи

Loading...

Сувото овошје е складиште на витамини, минерали, макро и микро елементи. Сувите сливи и урмите содржат моќни антиоксиданти кои можат да го забават процесот на стареење и, општо, имаат корисен ефект врз организмот. Исто така, постои голема количина на витамини А, Б1, К, калиум, магнезиум и растителни влакна.

Сто проценти природно

Во сувото овошје има навистина многу шеќер, но за разлика од слатките, нема додатоци и штетни состојки. Во случај да сакате нешто слатко, подобро е да јадете суви сливи отколку парче торта.

Го подобрува варењето на храната

Високата содржина на влакна има корисен ефект врз работата на цревата. Бројни студии потврдија дека дури и минимален внес на суво овошје на ден помага да се нормализира варењето и да се решат проблемите поврзани со работата на цревата.

 

 

Loading...

НЕДОСТАТОЦИ:

Премногу шеќер и калории

Како што споменавме, сувото овошје е концентрат на шеќер и калории. Од таа причина, мора да се консумира во екстремно умерени количини, во спротивно постојат многу ризици – од дебелина до дијабетес или кардиоваскуларни болести.

Сулфити

Како што овошјето се суши, тоа губи вода, се намалува и добива не баш убав изглед. Снаодливите производители не се изненадија и решија да го преработат овошјето со специјални хемиски соединенија кои содржат сулфити, што му дава прекрасен изглед на овошјето. Сепак, сулфитите можат да бидат штетни за здравјето. Затоа, при изборот на суво овошје, не треба да се фокусирате на нивниот изглед.

 


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *