Сите го имаме овој лек дома, а помага при решавање кариес

Сподели со своите пријатели

Според едно истражување, аспиринот може да излечи кариес без дополнителен третман на забите.

Loading...

Најчестиот аспирин може да поттикне саморепарирање на забите, се наведува во истражувањето.

Лекот, кој е достапен за секого, и помага на структурата на забот оштетена од кариесот да започне процес на само-заздравување, според истражувањето на Универзитетот во Белфаст.

 

 

– Постои голем потенцијал за промена на пристапот во еден од најголемите стоматолошки предизвици на денешницата – откриваат стоматолозите.

– Резултатите покажаа дека конзумирањето аспирин промовира само-заздравување на забите. Овој вид на третман не само што може да го продолжи животот на забите, туку и да поттикне огромна заштеда во стоматологијата – вели д-р Ел Карим.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Остатоци од храна штетни по здравјето: Што да се подгрева, а што не?

Истражувањата покажуваат дека малите дози на апсирин „значително ја зголемуваат“ поправката на минералите кои обезбедуваат јачина и функција на забите. Исто така, аспиринот ги стимулира матичните клетки на забот да ја обноват неговата структура.