17.10.2019 00:37

Силен земјотрес на Филипини, загина 7-годишно девојче


Најмалку едно лице загина во силен земјотрес со јачина од 6,5 степени што ги погоди денес Филипините, објави каналот ABS-CBN.

Според телевизискиот извештај, седумгодишно девојче загинало откако се срушила зграда во Тулунан.

loading...

Утрешните часови во сите училишта се откажани, пренесува Тасс.

Властите во општината Магсаисај објавија дека 20 лица се повредени во земјотресот и дека се уништени многу станбени згради.

Земјотрес со јачина од 6,5 степени го потресе островот Минданао на југот на Филипините.

Епицентарот бил на 62 километри југозападно од градот Давао на длабочина од 20 километри.

Претходно, Ројтерс објави дека земјотрес со јачина од 6,4 степени ги погодил Филипините, 69 км северозападно од генералот Сантос.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments