Сијрото: Украина нема да влезе во НАТО додека не се реши прашањето за унгарското малцинство

[adrotate banner="26"]
Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто го повтори ставот на неговата земја дека не сака да се формира комисија за влез на Украина во НАТО поради спорот за правата на унгарското национално малцинство во Украина.

Loading...

„Нема ништо ново или изненадувачки во нашата позиција, ние јасно ставивме до знаење пред многу години дека додека Украина не ги врати правата на Закарпатските Унгарци, нема да се согласиме на свикување на оваа комисија“, напиша Сијарто на својот Фејсбук профил, коментирајќи ги наводите дека Унгарија ја блокираше свикувачката комисија на состанокот на министрите на НАТО во Букурешт.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Филипини: Регистрирана активност на вулканот Тал, се затвораат училиштата

Сијарто рече и дека не го покренале ова прашање од избувнувањето на војната и дека немаат намера да го сторат тоа сега, но дека се надеваат дека мирот ќе дојде што е можно поскоро, за да може повторно да се разговара за ова прашање, пренесува Еурактив. .

Будимпешта и Киев се судрија за правата на малцинствата откако украинскиот парламент го усвои законот за образование во 2017 година, кој според Будимпешта ги загрозува правата на унгарското национално малцинство да учат на нивниот мајчин јазик.

Бројот на етнички Унгарци во Украина, од кои повеќето живеат во Закарпатската област, се проценува на околу 140.000 пред почетокот на војната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Подготвени сме да ги подобриме односите со Холандија и ЕУ