Сијрото: Европските власти покажуваат нови симптоми на унгарофобија

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ја обвини Европската комисија за „антиунгаризам“ и двојни стандарди, поради намерата на Европската комисија да го блокира додавањето средства на унгарските универзитети во рамките на програмата за размена на студенти Еразмус.

Loading...

Во петокот на прес-конференција во Будимпешта, по средбата со турскиот министер за национално образование, Махмут Озер, Сијарто рече дека постапките на Брисел се неприфатливи и неосновани.

„Мислам дека ова е ужасен показател за двојни стандарди“, рече Сијарто.

Тој ги обвини европските претставници дека покажуваат „нови симптоми на магијарфобија“, пренесува ТАСС.

На 10 јануари, Европската комисија одлучи да го прекине финансирањето во рамките на програмите Еразмус и Хоризонт за 21 унгарски универзитет управувани од фондации поврзани со владата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет лица осудени за убиство на претседателскиот кандидат во Еквадор

Причина за суспензијата е, како што се тврди, присуството на политички личности и блиски до владата на Фидеш во управните одбори, како и нетранспарентноста во користењето на европските фондови.