Сијарто: ЕУ повеќе нема право да ѝ кажува на Унгарија каде да купува гас

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска изјави дека со одбивањето да помогне во финансирањето на проширувањето на капацитетот на регионалната енергетска инфраструктура, Европската унија „ги изгубила сите права да и каже на Унгарија каде да купува природен гас“.

Loading...

„Успехот на проектот за зголемување на испораката на азербејџански гас до една милијарда кубни метри годишно зависи од финансирањето на ЕУ, бидејќи енергетската инфраструктура на Југоисточна Европа моментално нема капацитет да одговори на побарувачката за енергетска диверзификација во регионот“, рече Петер Сијарто на заедничката прес-конференција во Будимпешта со неговиот азербејџански колега Џејхун Бајрам.

Тој изјави дека Азербејџан започна со испорака на течен нафтен гас (ТНГ) за Унгарија како дел од договорот за набавка на 100 милиони кубни метри гас и складирање на дополнителни 50 милиони кубни метри, пренесува МТИ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја воведе нови санкции за Северна Кореја

„Диверзификацијата на енергијата е клучна за енергетската безбедност на Унгарија, а Азербејџан е „одржлива алтернатива“ за Европа, како и за Унгарија“, додаде унгарскиот министер.

Сијарто рече дека азербејџанско-унгарските односи се клучни за економскиот раст, истакнувајќи дека во првата половина од оваа година трговската размена меѓу двете земји била двојно поголема од 2022 година, поттикната од извозот на фармацевтски производи и увозот на енергија.

Сијарто го поздрави и присуството на унгарски компании во реконструкцијата на Нагорно-Карабах по војната таму, што, како што рече, е деловна можност вредна десетици милиони долари.

„Кога почнавме да градиме односи со Азербејџан во 2010-2011 година, не гледаа со презир во Европа, па затоа е забавно да се гледаат западноевропските лидери како сега се борат за можноста да се сликаат со претседателот (Илхам) Алиев во Баку“, тој. истакна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудиска Арабија: Ако Иран набави нуклеарно оружје, ќе набавиме и ние

Не сме пријатели само затоа што испаѓа дека имате природен гас“, рече Сијарто Бајрамов.

Loading...

Одговарајќи на новинарско прашање, Сијарто оцени дека претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен е „многу лош избор за Европа“.

„За време на нејзиниот мандат, ЕУ ја загуби позицијата на втора по големина економија во однос на Кина и продолжува да ги прекинува врските на соработката меѓу Истокот и Западот. Исто така, ЕК силно ги дискриминира Унгарија и Полска“, рече унгарскиот министер.

За членството на Украина во ЕУ, Сијарто рече дека Унгарија нема да го поддржи додека Украина „ги гази правата на малцинствата“, бидејќи, како што истакна, заштитата на таквите права е основна вредност на ЕУ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шпанија: Користеле вештачка интелигенција за да создадат лажни голи слики на малолетници

„Се чини дека Киев не сака да го стори тоа, и покрај изјавите за спротивното“, заклучи унгарскиот министер.