Сиднеј ги заострува мерките поради ширење на коронавирусот

Сподели со своите пријатели

Властите во Сиднеј апелираа до граѓаните да не одат на распродажбите од 1 јануари, додека некои северни предградија се на чекор од воведување строги мерки на само три дена пред истекот на утрешниот рок за претходно воведениот сет ограничувања.

Loading...

Во државата Нов Јужен Велс откриени се девет новозаразени лица, од кои осум се од северните предградија, каде се потврдени вкупно 116 пациенти.

– Нашата стратегија е да го потиснеме вирусот во најкус можен рок, изјави премиерката на Нов Јужен Велс, Гледис Береџиклиан и ги охрабри своите сограѓани да се преориентираат на купување преку интернет за време на распродажбата од 1 јануари.

Жителите на Мелбурн, главниот град на државата Викторија, излегоа од рестриктивниот режим по 111 дена вонредни мерки воведени претходно годинава.

Јасмина Тасевска


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *