Си побара од армијата унапредување на способностите во ранг од светска класа

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг повика на побрза реформа на вооружените сили според светски стандарди, само неколку дена откако министерот за надворешни работи Чин Ганг предупреди на зголемената можност за конфликт меѓу Кина и САД доколку Вашингтон не ја промени својата политика.

Loading...

Кина мора да ги максимизира своите национални стратешки способности во обид систематски да ја подобри севкупната сила на земјата за справување со стратешките ризици, заштита на стратешките интереси и постигнување стратешки цели, изјави во средата кинескиот претседател, пренесува АП.

Си, кој е и генерален секретар на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина и претседател на Централната воена комисија, ги даде овие забелешки на пленарниот состанок на делегацијата на Народноослободителната армија и народната вооружена полиција за време на првата сесија на 14-тиот Национален народен конгрес, законодавното тело на Кина.

Тој, исто така, повика на напори за подобрување на иновациите во науката и технологијата, со фокус на „независни и оригинални проекти“, кои ќе градат доверба и сила на високо ниво во науката и технологијата со побрзо темпо.

Програмата што ја постави Си е во согласност со голем број национални стратегии започнати, вклучително и кампањата „Произведено во Кина 2025“, која има за цел да ја направи земјата лидер во 10 клучни области, од интегрирани кола до воздушната индустрија, како и Децениска кампања за цивилно-воена интеграција во економијата, пренесува АП.

Си, исто така, ја спомена потребата да се постигнат целите за стогодишнината на Народноослободителната војска во 2027 година, датумот до кој, според некои американски аналитичари, Кина има намера да може воено да го освои Тајван, остров што го смета за своја територија и кој е сојузник на САД.

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг во вторникот предупреди на можноста тензиите меѓу Пекинг и Вашингтон да доведат до посериозен конфликт.

„Ако САД не ги притиснат сопирачките, туку продолжат да одат по погрешниот пат, ниту една заштитна бариера не може да спречи излетување од шините и сигурно ќе има конфликт и конфронтација“, рече кинескиот министер.

Loading...

Чин додаде дека „таквото ривалство е непромислено коцкање, каде што влогот се основните интереси на двете нации, па дури и иднината на човештвото“.

Белата куќа одговори во вторникот дека не е за промена на односите меѓу САД и Кина, вклучително и односите за прашањето на Тајван, и дека САД сакаат стратешка конкуренција со Кина, а не конфликт, според АП.