Си и Харис во Бангкок: Треба да се подобрат односите меѓу Кина и САД

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг и американскиот потпретседател Камала Харис денеска во краток разговор на самитот на АПЕК во Бангкок ја истакнаа потребата од подобрување на заладените односи меѓу двете земји.

Loading...

Си изрази надеж дека меѓусебното разбирање меѓу Кина и САД дополнително ќе се зголеми и дека тие ќе работат заедно за стабилен развој на кинеско-американските односи, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

Харис му ја пренесе на кинескиот лидер пораката од американскиот претседател Џозеф Бајден на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), велејќи дека двете земји мора да одржуваат отворени линии на комуникација за одговорно да ги разгледаат нивните односи, рече претставник на Белата куќа, пренесе Кјодо.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија: Забраната за истополови бракови во согласност со уставот

Тоа беше прва средба меѓу Си и Харис, а разговорите беа затворени за јавноста.

Кси разговараше со американскиот претседател во понеделникот за време на самитот на Г-20 во Бали, Индонезија.

Си рече дека средбата на Бали била стратешка и конструктивна.

Харис и Си присуствуваат на дводневниот самит на АПЕК во главниот град на Тајланд, пренесува Танјуг.