Си и Бајден ветија дека ќе „избегнуваат конфликти“

Сподели со своите пријатели

Претседателите на САД, Џо Бајден и кинескиот Си Џинпинг започнаа разговори на маргините на самитот на Г-20 во Бали во понеделникот, 14 ноември, при што обајцата ветија дека ќе управуваат со разликите и ќе избегнат конфликт.

Loading...

„Светот очекува Кина и САД правилно да ги одржуваат односите“, рече Си, додека Бајден рече дека се обидува „да управува со нашите разлики и да спречи конкуренцијата да стане конфликт“.

Претседателите на двете земји се ракуваа со насмевки пред редот кинески и американски знамиња во балската сала во луксузниот хотел Мулија на заливот Нуса Дуа во Бали.

„Поминавме многу време заедно кога двајцата бевме потпретседатели и прекрасно е што те видов“, му рече Бисен на Си и го прегрна, додавајќи во забелешките за новинарите дека е посветен да ги одржува линиите на комуникација отворени на лично и владино ниво на двете земји.

„Како лидери на нашите две нации, ние ја споделуваме одговорноста, според мене, да покажеме дека Кина и САД ржави можат да управуваат со разликите, да спречат конкуренцијата да се претвори во конфликт и да изнајдат начини да работат заедно на глобалните прашања. кои притискаат.“ и кои бараат наша меѓусебна соработка“.

Тој ги спомена климатските промени и несигурноста на храната како проблеми со кои светот очекува да се решат нивните две земји.

Одговарајќи на Бајден, Си рече дека како лидери на две големи земји, тие мора да го трасираат својот курс, да ја најдат вистинската насока и да ги подобрат своите односи.

Претседателот на Кина рече дека со нетрпение очекува да работи со Бајден за враќање на односите меѓу двете земји на вистинскиот пат.

Loading...

Ниту еден од лидерите не носеше маска против КОВИД, иако членовите на нивните делегации носеа.

Ова е прва средба во живо меѓу двајцата лидери откако Бајден стана претседател на САД.

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен претходно им изјави на новинарите во Бали дека состанокот имал за цел „да ги стабилизира односите меѓу САД и Кина и да создаде поизвесна атмосфера за американските компании“.

Таа додаде дека Бајден бил јасен со Кина за загриженоста за националната безбедност во врска со ограничувањата на чувствителните американски технологии и изразил загриженост за веродостојноста на кинеските синџири за снабдување со стоки како што се минералите.

Бајден и Си, кои имаа пет телефонски или видео повици откако Бајден стана претседател во јануари 2021 година, последен пат се сретнаа лично за време на администрацијата на Обама, кога Бајден беше потпретседател.

Малку е веројатно дека средбата во понеделник ќе донесе заедничка изјава, објави Белата куќа.

Самитот на Групата 20 започнува на 15 ноември, а како што пренесува Ројтерс, се очекува да биде одбележан со тензии поради руската инвазија на Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин не присуствува на самитот, но земјата ја претставува министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

Loading...