Шведска се приклучи на воените вежби на НАТО

Сподели со своите пријатели

Вооружените сили на Шведска се приклучија на НАТО во вежбите, здружувајќи ги своите војници, хеликоптери и борбени авиони со Алијансата додека алијансата ги спроведува своите најголеми воени вежби од крајот на Студената војна.

Loading...

Шведска е подготвена да влезе во НАТО, веројатно за неколку дена, откако минатата недела ја доби конечната и клучна потврда од другите членки.

Воени вежби на северот на Европа

Вежбите, во кои учествуваат повеќе од 20.000 војници од повеќе од десетина земји, се одржуваат на далечниот север, чија слика е значително променета со пристапувањето на Шведска и Финска во алијансата, кои го свртеа грбот на долгата историја на не-порамнување по рускиот напад на Украина пред две години.

Во Боде, северна Норвешка, американските и норвешките Ф-35 им се придружија на финските Ф-18 и шведските борбени авиони Грипен во ниско лет над воената база Камп Бодин, како дел од првиот тест на нордискиот заеднички центар за воздушни операции. клучен дел од воената вежба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Светските лидери го повикаа Израел да избегне ескалација

„Веста е дека се обидуваме да се интегрираме уште повеќе, што е овозможено со неодамнешното членство на Финска и претстојното членство на Шведска во НАТО“, изјави генерал-мајор Ролф Фоланд, командант на норвешките воздухопловни сили и шеф на новиот центар.

„Тогаш ќе биде отстранета последната пречка за целосна интеграција, што ќе ни овозможи да дејствуваме како единствено воздухопловство, во мир, криза и војна.

Ќе трае до мај, а ќе се приклучат околу 90.000 војници

Повеќе од 300 офицери и експерти работат на координација и контрола на авионите кои учествуваат во вежбите, од кои околу половина привремено оперираат од кампот Бодин.

Вежбите на крајниот север на Норвешка, Шведска и Финска се дел од сеопфатните вежби на сојузниците Steadfast Defender 2024.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

Се очекува околу 90.000 војници да се приклучат на пошироките вежби на НАТО, кои ќе траат до мај и ќе вклучуваат повеќе од 50 бродови, како и авиони, тенкови и други оклопни возила.

Шведска, Норвешка, Финска и Данска минатата година се согласија да започнат со создавање обединет нордиски систем за воздушна одбрана за да се спротивстават на растечката закана од Русија.

Интеграцијата на нордиските воздухопловни сили ќе создаде регионална флота од околу 250 ловци, еднаква на онаа на воена сила како Британија, со што ќе создаде вистински застрашувачки ефект против потенцијални напади.

Командант на шведската армија: Имам подготвен шампањ штом не примат во НАТО

Шведските вооружени сили би можеле да се приклучат на НАТО и пред крајот на тековните вежби.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“

„Имам шише шампањ подготвено да пукне штом ќе биде одобрено членството“, изјави командантот на норвешките воздухопловни сили Ролф Фоланд.

Унгарскиот парламент минатата недела го одобри приемот на Шведска во НАТО, отстранувајќи ја последната пречка во историскиот чекор на оваа нордиска земја по една деценија неутралност. Формалното пристапување завршува со поднесување на документите за пристапување во Вашингтон.

Финска стана членка на НАТО минатата година, но Шведска е на листата на чекање бидејќи Турција и Унгарија, земји кои одржуваат подобри односи со Русија од другите членки на НАТО предводени од САД, имаа забелешки.

Пристапувањето на Шведска, која не е во војна од 1814 година, како и на Финска, е најзначајното проширување на НАТО од неговото зближување со Источна Европа во 1990-тите.

Loading...