Шведска го укина ембаргото за извоз на оружје во Турција

Сподели со своите пријатели

Шведскиот инспекторат за стратешки производи (ISP) објави дека повторно издава лиценци за извоз на воена опрема во Турција, со што го укинува ембаргото што беше во сила од 2019 година.

Loading...

Политичкиот пресврт е поврзан со кандидатурата на Шведска за членство во НАТО.

Нордиската земја поднесе барање за членство во воениот сојуз претходно оваа година по руската инвазија на Украина.

Интернет провајдерот почна да издава дозволи за извоз за третиот квартал, но не откри на кои компании или производи им било дадено зелено светло, повикувајќи се на доверливи информации.

Шведска и Финска го забранија извозот на оружје за Турција по нејзиниот упад во Сирија и нејзината борба против милицијата на сириските Курди ЈПГ.

Анкара смета дека таа група е идентична со ПКК.

Турција во мај изјави дека забележала позитивен став кон укинувањето на ембаргото.