Швајцарија: 90 земји и организации се пријавени за самитот во Украина

Сподели со своите пријатели

Деведесет земји и организации досега се пријавиле за учество на самитот за мир во Украина, што Швајцарија ќе го одржи од 15 до 16 јуни, објави во понеделникот швајцарската влада.

Loading...

Русија не беше поканета на самитот што ќе се одржи во централна Швајцарија, но владата во соопштението рече дека состанокот ќе има за цел „заеднички да дефинира план“ за тоа како да се вклучат и Москва и Киев во идниот мировен процес.

Во јануари, Швајцарија се согласи да го организира самитот на барање на украинскиот претседател Володимир Зеленски и се обиде да собере поддршка за него меѓу земјите кои имаат подобри односи со Москва од водечките западни сили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја и Русија: Лимузина, сервис за чај и „биста“ меѓу подароците што Путин и Ким ги разменија

Русија го отфрли самитот како губење време.

Русија не е поканета, вели Швајцарија, бидејќи посочи дека нема намера да присуствува.

Меѓутоа, и Швајцарија нагласи дека Русија мора да биде дел од мировниот процес.

Отсуството на Москва ги натера нејзините моќни сојузници како Кина да кажат дека мировните преговори се бесмислени доколку Русија и Украина не учествуваат.

Тоа ги намали очекувањата за каков било голем напредок на разговорите во Швајцарија.

Loading...

На самитот ќе се разговара за теми од поширок меѓународен интерес, како што се потребата од нуклеарна и прехранбена безбедност, слободата на навигација и хуманитарни прашања како што се воените затвореници, изјави швајцарскиот министер за надворешни работи Игнацио Касис.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: Авторитарните сили се обединуваат, НАТО мора да остане обединет