Шумските пожари во Канада не само што ја уништуваат природата, туку и здравјето на луѓето

Сподели со своите пријатели

Предупредувања за лош квалитет на воздухот кои претставуваат висок ризик по здравјето се издадени за милиони луѓе низ Северна Америка поради шумските пожари во Канада, објави во средата Би-Би-Си.

Loading...

Чадот од пожарот ги прекри големите градови во провинциите Онтарио и Квебек, вклучително и Торонто и околните области.

Чадот стигна до Њујорк и Конектикат, каде што квалитетот на воздухот беше класифициран како „нездрав“.

Голем дел од чадот доаѓа од Квебек, каде горат 160 пожари.

Животна средина Канада го издаде своето најсериозно предупредување за Отава во вторникот, сметајќи дека квалитетот на воздухот во главниот град на Канада е „многу висок ризик“ за здравјето на луѓето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почина поранешниот италијански претседател Џорџо Наполитано

Во Торонто и околните области, квалитетот на воздухот е класифициран како „висок ризик“.

Во меѓувреме, американската Агенција за заштита на животната средина (ЕПА) го класифицира квалитетот на воздухот во поголемиот дел од североисточниот дел на САД како „нездрав“, особено за луѓето кои веќе имаат респираторни проблеми.

Известувањата за квалитетот на воздухот вклучуваат голем дел од Њујорк и Конектикат. Тие исто така се протегаат на север до Бостон и на југ до Питсбург и Вашингтон.

Loading...

Во Њујорк, фотографиите направени во вторникот наутро покажаа портокалова магла што го покрива хоризонтот на градот додека чадот од шумските пожари во Канада патуваше на југ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес регистриран во Турција

Претставниците на јавното здравство ги предупредија луѓето да не вежбаат надвор и да ја намалат изложеноста на чад што е можно повеќе, бидејќи воздухот претставува непосредни и долгорочни здравствени ризици.