Штрајкови во Германија: Колапс на железничкиот и воздушниот сообраќај

Сподели со своите пријатели

Милиони луѓе беа принудени да направат алтернативни планови за патување во четвртокот бидејќи паралелните транспортни штрајкови го осакатија железничкиот и воздушниот транспорт на Германија.

Loading...

Персоналот на националната авиокомпанија Луфтханза и железничкиот оператор Дојче Бан бараат повисоки плати.

Германската железничка мрежа на долги растојанија и регионална железница е запрена бидејќи машиновозачите започнаа 35-часовен штрајк поради платите.

Прекинот се совпадна со дводневниот штрајк на персоналот на Луфтханза, при што се очекуваше германскиот национален авиопревозник да лета само 10 до 20 отсто од својот првичен распоред.

Дојче бан рече дека очекува „масовно нарушување“ во четврток и петок, со цел да се врати во нормала до сабота.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Политико: ВИ споделува лажни информации за европските избори

Што се однесува до регионалниот транспорт, железничкиот оператор објави дека очекува да има „значително намалена услуга“, но дека обемот на прекинот значително ќе се разликува од регион до регион.

Во воздушниот сообраќај, копнениот персонал на Луфтханза организира национален штрајк од четврток до сабота, додека персоналот за безбедност на аеродромите во Франкфурт и Хамбург исто така одржува еднодневен штрајк во четврток.

Германскиот синдикат на машиновозачи (GDL) бара намалување на работната недела за работниците во смени од 38 на 35 часа, со целосен надомест од Дојче Бан.

Loading...

Тоа е петти штрајк во повеќемесечниот спор околу платите, а синдикатот минатиот четврток ја прекина последната рунда преговори по четиринеделни разговори со посредниците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО СИДНЕЈ: Свештеник нападнат со нож среде проповед (ВИДЕО)

GDL, исто така, предупреди дека идните штрајкови може да се свикуваат без 48 часа известување за штрајкови.

Во Луфтханза, синдикатот Верди – кој претставува околу 25.000 лица од копнениот персонал на авиокомпанијата – бара зголемување на платите за 12,5 отсто, или најмалку 500 евра (545 долари) повеќе месечно.

Синдикатот бара и бонус за компензација на инфлација за целата група од 3.000 евра.

Досега, Луфтханза нудеше 10 отсто поголема плата, со бонус за компензација на инфлацијата платен во текот на 28 месеци.

Авиокомпанискиот гигант, исто така, во четвртокот објави дека неговиот профит ќе се удвои во 2023 година – од 791 милиони евра во 2022 година на 1,67 милијарди евра – со зголемената побарувачка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта