Што вели СЗО? До кога ќе се мачиме со пандемијата?

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека е нереално да се мисли дека светот ќе се ослободи од „ковид-19“ до крајот на оваа година.

Loading...

Директорот на СЗО за вонредни состојби, Мајк Рајан, сепак изјави дека трагедијата во кризата со короната може да се избегне со намалување на бројот на хоспитализирани и починати, пренесува „Гардијан“.

Тој додаде дека вирусот е сè уште оној што има контрола, особено со оглед на зголемувањето на бројот на новоинфицирани минатата недела, по шест последователни недели опаѓање на бројот.

„Би било многу прерано и нереално да се мисли дека ќе се ослободиме од вирусот до крајот на годината, но ако сме паметни, можеме да завршиме со хоспитализации, смртни случаи и трагедија поврзана со пандемијата“, рече Рајан.

Неговата изјава дојде само неколку дена откако директорот на СЗО за Европа, Ханс Клуж, рече дека верува оти пандемијата на коронавирусот ќе заврши на почетокот на 2022 година.

Клуге рече дека верува оти пандемијата на коронавирусот ќе заврши на почетокот на 2022 година.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *