Што се случува во организмот кога не внестувате доволно вода?

Сподели со своите пријатели

Одамна е познато колку е важно да пиеме вода секој ден и какви се последиците по здравјето доколку не внесеме доволно оваа течност.

Loading...

Хидратантна крема не помага

Ако нанесувањето на нормална количина крема не ја подобри состојбата на вашата сува кожа, треба да пиете повеќе вода.

Бидејќи повеќе течност во телото, произведува доволно себум за да ја одржува вашата кожа мазна.

 

 

Сува уста и леплив јазик

Следниот пат кога ќе го почувствувате овој симптом, знајте дека вашето тело копнее по голема чаша вода!

Главоболка

Главоболките често се знак на дехидрираност, доволно за да се снабди со вода може дури и да доведе до мигрена. Избегнувајте пијалаци со шеќер, сега неопходни за да извлечете повеќе вода од телото.

Loading...

Дебелина

Консумирајќи многу вода, метаболизмот се стимулира и нема вишок килограми! Спротивно на тоа, постојаната лесна дехидрираност доведува до силно чувство на глад, бидејќи телото ќе се обиде да го надомести недостатокот на течност.

 

 

Запек

Исто така, варењето бара течности. Кога исклучуваме други причини, запекот е обично знак на дехидратација.

Бактерии во мочниот меур

Внесувањето доволно вода може да се инфилтрира во бактериите од мочниот меур и на тој начин да спречи иритирачки инфекции.