Што се случува во болницата Ал-Шифа во Газа и зошто?

Сподели со своите пријатели

Стотици пациенти, вклучително и десетици бебиња, остануваат заробени во најголемата болница во Газа додека израелските војници и милитантите на Хамас водат тешки борби околу објектот.

Loading...

Каде се наоѓа болницата Ал-Шифа и колку е важна за здравствената заштита во Газа?

Болницата Дар ал-Шифа (Дом на исцелување) е голем комплекс на медицински установи во градот Газа, на северот од Појасот Газа.

Сместено на околу 500 метри од брегот и главниот пат север-југ, тој се состои од група шесткатни згради кои доминираат на хоризонтот.

Со меѓу 600 и 900 кревети и илјадници вработени, тој беше главен столб на локалната здравствена заштита, со низа услуги што неколку други болници во Газа можеа да ги понудат.

Од почетокот на војната во Газа, таа стана засолниште за раселените од борбите и континуираното израелско бомбардирање, се вели во објаснувањето на Гардијан.

Кои се спротивставените тврдења за оперативците на Хамас на таа локација?

Израел тврди дека Хамас го изградил своето седиште во бункери и тунели под болницата, користејќи ја зградата, пациентите и персоналот како жив штит.

Официјални лица за безбедност, исто така, рекоа дека, по ненадејните напади на Хамас врз Израел во кои загинаа 1.200 Израелци, главно цивили во нивните домови или на забава за танцување, високи лидери на Хамас биле сместени во „команден комплекс“ под болницата.

Дали има докази за тврдењата на Израел?

На неодамнешната прес-конференција, портпаролот на израелската ИДФ покажа сателитска фотографија од локацијата на болницата со означени елементи од воената „команда“, што тој го опиша како илустрација заснована на „вистинскиот материјал што го имаме во нашите раце“.

Loading...

Во видеото за кое се тврди дека е од сослушување, милитант на Хамас заробен минатиот месец опишува како Хамас „се крие во болниците“.

Израел објави и други докази кои јасно покажуваат тунели во близина или во други медицински установи во Газа.

Како Хамас и другите реагираат на тврдењата?

Хамас и претставниците на здравствените власти во Газа, управувани од Хамас, ги отфрлија тврдењата, велејќи дека тие се пропаганда што се користи за да се оправдаат нападите врз здравствените установи.

д-р. Гасан Абу-Ситах, британски лекар кој работи во Ал-Шифа, го опиша израелското тврдење како „чуден изговор“.

Хјуман рајтс воч соопшти дека не може да ги потврди израелските наводи.

Какви се условите во болницата?

Илјадници луѓе ја напуштија Ал-Шифа, но здравствените работници велат дека преостанатите пациенти умираат од недостиг на енергија поради интензивните борби меѓу израелските војници и милитантите на Хамас.

Опремата за спасување, како што се инкубаторите, не може да работи без гориво за генераторот.

Најмалку 32 пациенти, вклучително и три предвремено родени бебиња, починале во изминатите три дена, според Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас.

Loading...

Во Ал-Шифа има меѓу 600 и 650 пациенти, како и 200 до 500 здравствени работници и околу 1.500 раселени лица кои бараат засолниште таму, според информациите споделени со Светската здравствена организација и објавени на социјалната мрежа Х во неделата.

Израелската армија соопшти дека обезбедува безбедни коридори за луѓето да избегаат од интензивните борби на север и да се упатат кон југ, но палестинските власти во Ал-Шифа рекоа дека комплексот бил опкружен со постојани силни истрели и израелски снајперисти се насекаде наоколу.

Кои се можните исходи од ситуацијата?

Постојат различни сценарија. Израелските сили би можеле да се обидат да упаднат во болницата, иако тоа носи големи политички и дипломатски ризици.

Хамас би можел да одлучи да се повлече од градот Газа, можеби преку тунелите, јужно од Газа, иако тоа е малку веројатно.

Прекинот на огнот – по можниот договор за делумно ослободување на повеќе од 240 заложници земени од Хамас минатиот месец – ќе им овозможи на хуманитарните организации, ИДФ или други актери да организираат целосна евакуација или испорака на витални материјали во болница.

Дали важноста на болницата е само медицинска?

Не повеќе. Ал-Шифа стана стратешка цел за Израел, кој ја гледа болницата како центар на административните и воените способности на Хамас.

За Хамас и неговите поддржувачи, тој стана симбол на способноста на организацијата да се бори против воено помоќниот непријател.

За милиони ширум светот, тој стана симбол на страдањето на невините цивили.

Loading...

Според палестинските власти, убиени се повеќе од 11.000 луѓе, од кои околу 40 отсто деца, а повеќе од половина од населението во Газа остана без покрив над главата.