Што се случува со телото кога спиеме неколку часа помалку?

Сподели со своите пријатели

Спиењето му помага на телото да се опорави од тренингот, секојдневен стрес и да го наполни со енергија. Ако изгубите дури еден час сон, по некое време ќе почнете да чувствувате негативно влијание врз вашето здравје.

Loading...

„Кога не спиете доволно, страдаат вашите перформанси, ментална еластичност, флексибилност и здравје воопшто“, вели советникот за спиење д-р Бен Смар.

Што точно ќе се случи со вашето тело, зависи од тоа колку губите сон во текот на ноќта.

 

 

Пропуштен еден час сон

Ако легнете еден час подоцна од вообичаеното, ќе го залажувате деноноќниот часовник. Ако треба да се разбудите порано од вообичаеното, ќе изгубите малку од РЕМ фазата на спиење, што обично се случува на крајот на ноќта.

РЕМ фазата е важна за да бидете емотивно еластични, фокусирани и свежи наутро.

Loading...

„Општо земено, губењето на еден час сон може да доведе до невеселост и веројатно ќе се чувствувате поспани во текот на денот и ќе се проѕевате често“, изјави асистент професор од Институтот Нижни Новгород, Азизи Сејсис, за „Здравјето на мажите“.

Тренерот Алекс Савој предупредува дека поради губење на еден час сон може да почувствувате пад на имунитетот.

„Кога спиете, вашето тело произведува протеини наречени цитокини, кои служат како гориво за вашите бели крвни клетки. Недостатокот на сон го намалува производството на цитокини и ве прави почувствителни на бактерии и вируси“, објаснува Савој.

 

 

Ако пропуштите два часа сон

Може да доживеете повеќе промени во оваа фаза.

„Кога ќе изгубите два часа сон, може да почувствувате значителна дневна поспаност и благи потреси. Координацијата на очите и рацете е исклучена, а рефлексите можеби не се толку остри“, вели Сејш.

Loading...

Исто така може да доживеете главоболка.

Пропушти три часа сон

Кога спиете само четири до шест часа ноќе наместо седум до девет часа, ќе се чувствувате исцрпено и не можете нормално да функционирате, предупредува Сејшес.

„Продолженото лишување од сон може да ве изложи на поголем ризик од срцев удар. Ова се случува не само поради ризикот од покачен кортизол и крвен притисок, туку и поради вишокот тежина, што го стимулира стресот предизвикан од недостаток на сон. Кога луѓето не спијат доволно, копнеат по јаглехидрати“, вели д-р Алекс Димитриу.

Освен фактот дека во оваа фаза можете да бидете грди и затоа непожелни во општеството, концентрацијата ќе се намали и нема да можете да се фокусирате ниту на едноставни задачи.

 

 

Ако пропуштите четири или повеќе часа сон

Ефектите врз вашето здравје и живот во оваа фаза стануваат многу силни. Мозокот немал шанса да се одмори, а вие сте склони кон нездрава исхрана.

Loading...

Кога сте лишени од сонот, нивото на хормонот грелин се зголемува, што предизвикува глад и жед. Савој вели дека може да почувствувате зголемена желба за слатка и пржена храна.

Ризикот од дијабетес се зголемува, вашата меморија не ви служи најдобро и во оваа фаза започнува да се создава тау протеин, кој е зголемен кај луѓето кои страдаат од Алцхајмерова болест, посочува д-р Димитриу.