Што се случува со телото ако се туширате повеќе пати дневно?

Сподели со своите пријатели

Дали се капете еднаш или повеќе дневно? Во случај второто да е вашиот одговор, магазинот City открива како оваа активност влијае на вашето тело.

Loading...

Косата се мрсни побрзо

По миењето косата има здрав и сјаен изглед, но навидум парадоксално, честото миење доведува до побрзо дебелеење. Секој пат кога ја миете косата со шампон, скалпот почнува да се суши, што предизвикува производство на маснотии во оваа област.

Кога ќе ја повторите оваа акција два или повеќе пати во текот на денот, вашето тело повторно добива сигнал дека треба да произведува маснотии на истото место.

Како резултат на тоа, косата се мрсни побрзо од вообичаено, пишува Aktivni.si, а пренесува City Magazine.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве што се случува со телото кога ќе го прескокнете утринското кафе

 

 

Кожата се суши побрзо

Пречестото капење влијае и на вашата кожа. Топлата вода, сапунот и гелот за туширање ги отстрануваат здравите бактерии и масти од вашата кожа, а тие се она што ја прави вашата кожа мазна и младешка. Имајќи го ова на ум, не е препорачливо да бидете во када или туш неколку пати на ден.

Loading...

Некои дерматолози дури советуваат да се туширате 2 до 3 пати неделно за да ги избегнете сите досега споменати симптоми. Прашањето е дали треба да одите толку далеку, но дефинитивно е препорачливо да се воздржите од дополнително капење во текот на денот.