ШТО СЕ СЛУЧУВА СО НАШЕТО ТЕЛО ЗА ВРЕМЕ НА СЕ*С! Прагот на болка драстично се менува, но ова е само една од неверојатните промени!

Сподели со своите пријатели

Често се пишува за тоа што ги возбудува мажите, а што ги возбудува жените, како и кои трикови можат да се искористат за да се постигне поголемо задоволство. Сепак, многу помалку се знае за тоа како ова задоволство влијае на нашето тело, како и што се случува со нас во тој момент.

Loading...

Сепак, луѓето се помалку свесни за последиците од самиот чин на секс.

Во исто време, не мислиме на оргазмот како најзначајна последица, туку на мали промени што се случуваат во нашите тела во моментот на сексуалниот однос.

Сите сме свесни за фактот како да се возбудиме, но малкумина знаат како таа возбуда всушност влијае на нашето тело. Еве неколку интересни факти на кои влијае водењето љубов.

 

 

Прагот на болка се зголемува

Loading...

Возбудата е причината зошто работите како грицкање или влечење на косата не ве вознемируваат и не ве болат како обично. Прагот на болка при сексуално возбудување може значително да се зголеми. Иако ова може да помогне пенетрацијата да биде попријатна, експертите предупредуваат дека има и лоша страна: некои луѓе можат да се повредат и да го сфатат тоа по сексот.

Тврди брадавици и поголеми гради

Следниот пат кога ќе одите на работа, одвојте време да разгледате што се случува со женските гради за време на зголемувањето на возбудата. Како резултат на зголемен проток на крв, брадавиците за време на сексот стануваат малку потемни од вообичаеното. Истражувањата покажуваат дека кај некои жени, градите отекуваат за време на сексуално возбудување, што значи дека тие добиваат во големина.

 

 

Осип од забрзување

За време на сексот, температурата на лицето и телото се зголемува, што ја објаснува можноста лицето и градите да поцрвенат за време на секси игри. Покрај тоа, забрзаниот проток на крв и зголемениот ритам на срцето предизвикуваат „сексуално црвенило“ кај многу луѓе. Се појавува како црвен или розов осип на лицето, вратот или градите и исчезнува веднаш откако ќе се смири возбудата.

Loading...

За време на оргазмот, мозокот останува без свест

Движењата на телото што луѓето ги прават за време на оргазмот се целосно несвесни, покажа скенирање на мозокот што е направено токму во тој момент. Кога мажот доживува оргазам, мозокот е целосно блокиран. Тоа е дел од мозокот кој ги контролира реакциите за време на страв и вознемиреност.

 

 

Мускулни грчеви

За време на оргазмот, се грчат мускулите, што е подготовка за активирање на вагината кај жените, докажуваат експертите. Оргазмот предизвикува напнатост во мускулите на нозете, рацете, вратот, стомакот и лицето.

Мала нужда веднаш по сексот

Loading...

За време на оргазмот, телото ослободува антидиуретичен хормон, поради што нема да можете да вршите нужда веднаш по сексот. Овој механизам исто така ви помага да продолжите да имате секс, и покрај чувството дека одите во тоалет. Сепак, не го одложувајте заминувањето премногу долго, туку ослободете се веднаш по сексот со цел да спречите можни инфекции.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *