Што се случува со ковидот во Кина и САД?

Сподели со своите пријатели

Земјите треба да размислат да им препорачаат на патниците да носат маски на долги летови за да се спротивстават на најновата омикрон подваријанта XBB.1.5 што брзо се шири во САД, изјавија во вторник претставници на Светската здравствена организација (СЗО).

Loading...

Во Европа, подваријантата XBB.1.5 се открива во мал, но зголемен број, изјавија претставници на СЗО за Европа на брифинг со новинарите.

На патниците треба да им се советува да носат маски во средини со висок ризик, како што се долгите летови, рече високиот службеник за итни случаи на СЗО за Европа, Кетрин Смолвуд.

„Ова треба да биде препорака за патниците кои доаѓаат од кое било место каде што се шири Ковид-19“, додаде таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ерупција на подводен вулкан кај пацифичкиот остров Вануату

XBB.1.5, најзаразната омикронска подваријанта откриена досега, е одговорна за 27,6 отсто од случаите на Ковид-19 во САД во првата недела од јануари, соопштија американските здравствени власти.

Сè уште не е јасно дали XBB.1.5 ќе предизвика бран инфекции ширум светот.

Постоечките вакцини сè уште штитат од тешки симптоми, хоспитализација и смрт, велат експертите.

„Земјите треба да ја разгледаат базата на докази за тестирање пред да одат“, рече Смолвуд, додавајќи дека е клучно да не се фокусираме исклучиво на една одредена географска област.

Loading...

Доколку е потребно да се преземат мерки, „нашето мислење е дека патните мерки треба да се спроведуваат на недискриминаторски начин“, додаде таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран испраќа флота до Панамскиот канал

Тоа не значи дека агенцијата препорачала тестирање за патниците кои доаѓаат од Соединетите држави во оваа фаза, појасни таа.

Расте загриженоста за ширењето на варијантата XBB.1.5 во САД и пошироко. Во исто време, бројот на заразени луѓе во Кина се зголемува, откако земјата ја отфрли својата позната политика „нулта ковид“ минатиот месец.

Подваријантите на Омикрон BA.5.2 и BF.7 доминираат во Кина, објави СЗО на почетокот на јануари, според анализата спроведена од кинескиот центар за контрола и превенција на болести.

Многу научници, вклучително и оние во СЗО, веруваат дека Кина веројатно недоволно го известува вистинскиот степен на епидемијата.

Неколку земји, вклучително и САД, бараат негативен тест за коронавирус од патници од Кина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Француската влада не се откажува од пензиските реформи