Што предвидуваат Симпсонови за 2022 година: Овие 8 работи се споменуваат во нивните теории на заговор

Сподели со своите пријатели

Многумина мегапопуларната серија „Симпсонови“ ја идентификуваа со реалниот живот, а има и многу „теории на заговор“ каде Симпсонови наводно ја предвидуваат иднината на човештвото.

Loading...

Кои се предвидувањата на Симпсонови за иднината или за оваа 2022 година?

Храна за виртуелна реалност

Според предвидувањата на Симпсонови, Симпсонови успеале да отпатуваат во иднината, поточно во 2030 година, каде Хомер и Марџ, кои храната ја носат преку холограмски електронски уред, односно со помош на VR очила и цевки за хранење.

 

 

Во 2021 година, научниците за храна од Универзитетот Корнел открија дека сирењето консумирано во средина на виртуелна реалност има подобар вкус, додека туристичката агенција Royal Caribbean се обидува да развие технологија за да им овозможи на своите гости искуство да консумираат храна во виртуелна реалност на своите крстарења, пишува edtimes. Во

Loading...

Колонизација на Марс

Лиза сака да оди на Марс, па аплицира за еднонасочно патување до Црвената планета – Марс на големо незадоволство на Марга, поради што целото семејство истовремено се пријавило за патувањето кое ќе се случи во 2026 година. Илон Маск и неговиот тим во Space X се обидуваат да развијат товарни бродови кои би можеле да патуваат на Марс во 2022 година.

Планот е да се испрати првиот товар кој на првите „марсовци“ ќе им овозможи поволни услови за опстанок на оваа планета, а две години подоцна на истиот брод ќе има покорисен товар и првите потенцијални луѓе кои би останале на Марс.

 

 

Иванка Трамп како претседателски кандидат

Семејството Симпсонови често ѝ укажувале на Иванка, ќерката на Доналд Трамп, дека се кандидирала за претседател пред или откако нејзиниот татко служел како претседател на САД во еден од цртаните филмови.Во реалниот живот, Иванка Трамп се квалификува за претседателската функција незамислив феномен.

Loading...

Роботите го заземаат светот

Симпсонови случајно посетиле забавен парк каде роботи го контролирале секое возење. Тие изгубија контрола врз себе и на крајот ги убиле повеќето луѓе во и околу нив. Јирген Шмидхубер, популарно познат како „таткото на вештачката интелигенција“, шпекулираше дека роботите би можеле да го заземат светот каков што го знаеме за неколку децении.

 

 

Контролирајте го умот со музика

Во епизодата од 2001 година се појавуваат Барт и неговите пријатели кои се во бенд кој беше проект на морнарицата за да се обидат да ги контролираат умовите преку музика со хранење на децата со потсвесни пораки. Оваа конкретна точка би можела да се земе предвид во списокот на предвидувања кои веќе се оствариле бидејќи многу луѓе сè уште веруваат дека хип-хоп музиката се користи за контролирање на умовите на слушателите.

 Пандемијата сеуште не завршува

Loading...

Една од теориите според која луѓето задолжени за собирање информации е дека во светот може да има уште една епидемија на вирусот Ковид-19, денес некои земји одат кон третиот бран на инфекција, а други кон четвртиот. Ваквата ситуација беше споредена со употребата на куполата во градот Спрингфилд во филмот на жолтото семејство, за граѓаните да бидат целосно изолирани, пишува порталот

 

 

Летечки автомобили

Не е првпат идејата за летечки автомобили да се појави на екранот, но таа е видена во филмови како култниот филм „Враќање во иднината“. Според епизодата „Идна драма“, тоа ќе се случи во текот на следните 12 месеци. Автомобилите на небото ќе бидат нашата реалност и многу ќе им го олеснат животот на луѓето. Предвидувањето на Симпсон не изгледа лудо, бидејќи на пазарот на автомобили е најавено лансирање на летечко возило, бидејќи моментално се продаваат електрични автомобили.

Loading...

Светско првенство во Катар во 2022 година

Катар 2022 година ќе биде главниот спортски настан што ќе се одржи оваа година. Мундијалот ќе има милиони гледачи кои ќе ги чекаат резултатите на репрезентациите во нивната земја. Според Симпсонови, евентуален крај би бил помеѓу Бразил и Шпанија, но семејството создадено од Мет Гренинг не ја земало предвид аргентинската репрезентација предводена од Лионел Меси, па се останува да видиме.

Дали ова ќе биде иднината или ова е само уште една теорија на заговор на верните фанови на „Симпсонови“, останува да видиме…