Што пишува во резолуцијата за прекин на огнот усвоена од Советот за безбедност?

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се поздравува предлогот за трифазен прекин на огнот во Газа објавен на 31 мај од американскиот претседател Џо Бајден.

Loading...

Во американската нацрт-резолуција категорично се наведува дека Израел го прифатил предлогот и се повикува и Хамас да го прифати.

Ги охрабрува двете страни целосно да ги имплементираат неговите одредби без одлагање и без услови.

Во резолуцијата се посочува и дека во предлогот се вели дека доколку преговорите траат подолго од шест недели за првата фаза, тогаш прекинот на огнот сепак ќе продолжи се додека траат преговорите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Седум лица ранети во пукање во Филаделфија во САД

Сите членови на Советот гласаа за резолуцијата, освен Русија, која беше воздржана.

Посветеност на визијата за решение со две држави

Резолуцијата го поздравува предлогот за прекин на огнот објавен на 31 мај, вели Израел го „прифатил“ предлогот, го повикува Хамас „исто така да го прифати“ и ги повикува двете страни да ги спроведат неговите услови „без одлагање и без услови“.

Тој нагласува дека предлогот укажува дека „доколку преговорите траат подолго од шест недели за првата фаза, прекинот на огнот ќе продолжи се додека траат преговорите“.

Текстот дополнително го отфрла секој обид за „демографска или територијална промена во Појасот Газа, вклучително и какви било активности кои ја намалуваат територијата на Газа“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар ако избие војна меѓу Израел и Либан

Тој, исто така, ја повторува „заложбата на Советот за безбедност на визијата за решение со две држави во кое две демократски држави, Израел и Палестина, живеат рамо до рамо во мир во безбедни и признати граници“ и во оваа смисла ја нагласува „важноста од обединување на Појасот Газа со Западниот Брег под палестинска администрација“.

Резолуцијата уследи по прекинот на преговорите за посебен нацрт автор на Алжир, кој се фокусираше на израелската офанзива во Рафах, најјужната провинција Газа.

По објавата на Бајден на 31 мај, Алжир се чини дека се согласи да ги паузира преговорите за својата нацрт-резолуција додека членовите на Советот преговараа за американскиот текст, пренесува Ал Џезира.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар ако избие војна меѓу Израел и Либан