Шпанскиот премиер вети дека ќе ја признае Палестина како независна и суверена држава

Сподели со своите пријатели

Социјалистичкиот премиер на Шпанија Педро Санчез изјави дека ќе работи во следните четири години за да ја признае Палестина како независна и суверена држава доколку денеска добие нов мандат како лидер на Шпанија.

Loading...

Неговата Шпанска социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) зависи од поддршката на нејзиниот помал коалициски партнер Сумар, кој бара од премиерот да ги прекине дипломатските односи со Израел, да ја забрани продажбата на оружје на таа земја од Блискиот Исток и да воведе економски санкции.

„Новата влада ќе работи на признавањето на палестинската држава. Мојата прва обврска за време на овој мандат ќе биде меѓународната заедница да ѝ додели на Палестина статус на држава бидејќи тоа е праведно барање на палестинскиот народ“, рече Санчез вчера за време на говор во шпанскиот парламент.

Тој веќе вети дека ќе ја признае Палестина

Тој додаде дека признавањето на Палестина е единственото решение за долгогодишниот израелско-палестински конфликт, со цел да се исполни претходната иницијатива на Обединетите нации за формирање на две држави, Израел и Палестина.

Тоа предложено решение е на маса со години, но повеќето земји го признаваат само Израел, но не и Палестина.

На крајот на 2015 година, за време на тогашната изборна кампања, Санчез вети дека ќе ја признае Палестина, но не го стори тоа.

Сегашната израелска влада не сака признавање на Палестина и ја продолжува воената операција во Појасот Газа.

„Со истата решеност дека Шпанија ѝ помага на нападната Украина против земјата агресор, Русија на Путин, за кршење на меѓународното право, бараме од Израел итен прекин на огнот во Газа и строго почитување на меѓународното хуманитарно право, кое очигледно не се почитува. денес“, рече Санчез.

Loading...

Примирјето е потребно за да се достави хуманитарна помош на опколената територија, каде што израелската армија уби повеќе од 11.000 цивили во последниот месец, од кои половината се деца, според палестинските власти.

„Ние се спротивставуваме на неселективното убивање на Палестинците во Газа и на Западниот Брег“, рече шпанскиот премиер.

Пратениците носеа значка со лубеница

Во четврток шпанскиот парламент, во кој Санчез го поддржуваат 179 од вкупно 350 пратеници, ќе гласа за неговата левичарска влада.

Шпанија, која во моментов претседава со ЕУ, на тој начин би требало да добие нова влада по изборите одржани во јули.

Неколку членови на сегашната левичарска влада на Санчез дојдоа во парламентот во средата со истакнати знаци на солидарност со Палестинците.

Министерот за социјални работи Јоне Белара и Енрике Сантијаго, претставник на левата група Сумар, учествуваа во дискусијата носејќи палестински црно-бели шалови, „куфии“.

Секој од 31 претставник на Сумар носеше значка со лубеница, која е и симбол на отпорот на палестинскиот народ.

Овошјето стана симбол во 1967 година кога Израел ги гонеше луѓето кои истакнаа палестински знамиња во Појасот Газа и Западниот Брег, палестинските територии што ги окупираше во тоа време.

Loading...

Сликата на лубеница беше искористена како начин да се побуни против забраната бидејќи боите на тоа овошје се совпаѓаат со оние на палестинското знаме – зелена, црвена, црна и бела. За време на протестот се носеше овошје.

Лубеницата, исто така, во моментов се користи како знак на солидарност со Палестина низ целиот свет, бидејќи во неколку земји се разговараше за можна забрана за истакнување на палестинското знаме.

Во Обединетото Кралство, на пример, владата предложи забрана за протести, иако мерката на крајот не беше спроведена. Германија и Франција исто така ги ограничија протестите.

Сантијаго: Нетанјаху треба да одговара за геноцид

„Овој мандат ќе има за цел да стави крај на варварството“, рече Сумар, малцински партнер во новата шпанска влада, преку социјалните мрежи.

„Бараме итен прекин на огнот, одржување меѓународна конференција за формирање на палестинска држава и доведување (израелскиот премиер) Нетанјаху пред Меѓународниот кривичен суд за геноцид“, рече Сантијаго, член на Сумар.

Откако Санчез во парламентот изјави дека ќе се залага за признавање на Палестина, министерот за социјала изјави дека неговите зборови не се доволни.

„Потребни ни се многу повеќе од зборови за да го запреме планираниот геноцид што Израел го врши во Палестина. Прекинете ги дипломатските односи, престанете да купувате оружје, применувајте економски санкции. Растојанието помеѓу тие зборови и неактивноста е болно“, напиша Белара преку социјалната мрежа Х. порано Твитер.