Шпанците негодуваат на најновата владина одлука

Сподели со своите пријатели

Одлуката на шпанската влада поради енергетската криза да ги забрани клима уредите под 27 целзиусови степени во текот на летото во канцелариите, продавниците и другите бизниси, предизвика бран огорченост во земјата.

Loading...

Оваа одлука се објаснува со плановите за намалување на потрошувачката на енергија во земјата и ограничување на зависноста од рускиот гас.

Со оваа уредба, која беше објавена во вторник наутро, се забранува и греењето да се постави на температура повисока од 19 степени во зима.

Правилата ќе бидат задолжителни во сите јавни и комерцијални објекти, вклучувајќи барови, кина, театри, аеродроми и железнички станици, а за шпанските домаќинства важат како препорака.

„Сега, особено со оглед на топлотниот бран што го доживуваме, мислам дека ќе биде многу топло на 27 степени. Можеби би помогнало кога би биле 25 степени, но не и 27“, изјави Андреа Кастиљо од Универзитетот Кастелон за Еуроњуз.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина воведува итни мерки поради суша и топлотен бран

Лаура Берге, работник во јавниот сектор во Валенсија, ја доведе во прашање практичноста на ова ограничување.

„Општо земено, тоа може да се направи на 27 степени, но за да се постигне таа температура во топли подрачја, треба да ја намалите температурата на клима уредот на 22 или 23 степени за неколку часа“, изјави таа за Euronews.

„Доколку температурата беше трајно ограничена на 27 степени, клима уредите ќе требаше да се вклучат многу порано, а тоа би било контрапродуктивно во однос на заштедата на енергија“, објаснува таа.

Loading...

Нејзината колешка Марија Изабел Руиз се согласува.

„Јас сум за заштеда на енергија и тоа бара жртви, но овие предложени температури не се соодветни“, вели таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Топлата вода на Средоземното Море го загрозува морскиот живот

„Треба да се воведе опсег од два или три степени на разлика за да се прилагодат температурите внатре на оние надвор, бидејќи секој регион во Шпанија е различен“, додава таа.

Владата го усвои овој закон како дел од напорите за намалување на потрошувачката на гас во земјата за седум проценти во согласност со новите енергетски договори на Европската унија со цел ограничување на зависноста од рускиот гас.

„Јасно ни е дека овој потег придонесува за заштеда на енергија и е добар за климатските промени, но се плашиме дека ќе има влијание врз многу семејства, особено на најранливите“, вели Ана Изабел Гарсија, секретар за социјална политика и домување. во шпанскиот синдикат UGT.

„Наместо да се донесат глобални мерки, тие да се прецизираат за различни објекти кои ќе имаат различни температури. Не е исто да се работи, на пример, на место каде што има многу машини, а температурата е многу висока и во друга средина каде што тоа не е случај“, објаснува таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Абас го повлече тврдењето за 50 холокаусти

„Постојат студии кои тврдат дека оптималната температура е 24 степени. Затоа, можеби, наместо 27, границата би можела да биде најмалку 25 степени“, додава тој.

Шпанската министерка за транзиција за животна средина Тереза ​​Рибера вели дека мерките – кои вклучуваат исклучување на светилките на излозите по 22 часот, но не и улично осветлување – првично ќе бидат во сила до ноември 2023 година.

Loading...

Таа ги охрабрува Шпанците да се приклучат на заштедите и вели дека тоа не само што ќе го намали нивото на потрошувачка, туку и ќе ги намали сметките за енергија во домаќинствата.