Шон Пен му го позајми својот Оскар на Зеленски

Сподели со своите пријатели

Холивудскиот актер и режисер Шон Пен, кој беше санкциониран од Русија поради критикување на војната во Украина, му ја позајми својата статуетка Оскар на украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на посетата на Киев во вторникот.

Loading...

„Тоа е само симболична, смешна работа“, рече тој, седејќи до украинскиот лидер.

„Кога ќе победите, вратете го во Малибу“, рече тој.

 

 

Зеленски му врачи на Пен, кој снима документарен филм во Украина, а ова е негова трета посета на таа земја од почетокот на војната, Орден за заслуги за зајакнување на односите, поддршка на територијалниот интегритет на Украина и помагање за популаризација на земјата, изјави претседателот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД во сабота ќе гласаат за законот за воена помош за Украина

На видеото се гледа како двајцата мажи се упатуваат да ја погледнат плочата со потписот на Пен, датирана од 24 февруари, датумот на руската инвазија, и поставена во Авенијата на храброста што Зеленски ја отвори во август во чест на пријателите на Украина.

Loading...

 

 

Зеленски, поранешен комичар и актер, подоцна во видео обраќање таа вечер рече дека Пен „прави се за да ни помогне да собереме меѓународна поддршка“ откако го посети украинскиот главен град на денот на инвазијата.

Алејата, рече тој, е знак на благодарност до истакнатите луѓе кои ја бранат слободата со Украинците, но и „потсетник за сите идни генерации“ за тоа кои сите се обединија за нашата победа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вагнер се враќа од Африка за напад на Харков

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.