Шолц: Кина ќе сноси последици ако почне да им испраќа оружје на Русите

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц во вчерашното интервју за Си-Ен-Ен изјави дека Кина ќе ги почувствува „последиците“ доколку испрати оружје во Русија.

Loading...

Сепак, германскиот канцелар предвидува дека Пекинг сепак ќе се воздржи од снабдување со оружје на руските сили.

Овој говор доаѓа само два дена откако Шолц се сретна со Американецот Џо Бајден во Вашингтон.

Американските власти неодамна предупредија дека Кина може да почне да и доставува оружје и муниција на Москва.

Пред неговото патување, Шолц ја повика Кина да се воздржи од испраќање оружје и наместо тоа да го искористи своето влијание за да изврши притисок врз Русија да ги повлече своите сили од Украина, пишува Асошиејтед прес.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова: Западот сака да ја уништи Украина со муниција со осиромашен ураниум

„Мораме да бидеме многу, многу внимателни“

Тој се осврна и на прашањето дали испраќањето воена помош за Русија ќе резултира со воведување санкции кон Кина.

„Мислам дека тоа би имало последици, но сега сме во фаза кога јасно кажуваме дека тоа не треба да се случи и јас сум релативно оптимист дека ќе успееме со нашето барање во овој случај, но ќе мора да внимаваме (тоа) и мораме да бидеме многу, многу внимателни“, рече Шолц.

Тој не сакаше да прецизира какви последици ќе предизвика таквиот потег на Пекинг. Германија ја има најголемата европска економија, а Кина е нејзин единствен најголем трговски партнер во последниве години.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гувернерот на Севастопол: Руската морнарица одби напад на украински дронови на пристаништето

„Хипотетичко прашање на кое не може да се одговори“

По враќањето во Германија, Шолц се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Сите се согласуваме дека не смее да има испорака на оружје, а кинеската влада изјави дека нема да го достави. Тоа го бараме и внимаваме на тоа“, изјави германската канцеларка по средбата.

Фон дер Лајен рече дека „засега немаат докази“ дека Кина планира да испрати оружје, но најави дека ќе продолжи да ја следи ситуацијата.

На прашањето дали Европската унија ќе ја санкционира Кина за воена помош за Русија, таа одговори дека тоа е „хипотетичко прашање на кое може да се одговори само доколку стане реалност и факт“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дали е поблиску крајот на војната по средбата меѓу Путин и Си?