Шолц изрази загриженост за порастот на екстремно десничарските тенденции во земјата

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц изрази загриженост поради порастот на екстремно десничарските тенденции во неговата земја 79 години по ослободувањето на концентрациониот логор Аушвиц.

Loading...

„Постојано се појавуваат нови извештаи: за неонацистите и нивните мрачни мрежи“, рече социјалдемократот во снименото видео обраќање објавено во саботата во знак на сеќавање на ослободувањето на Аушвиц.

Беше ослободен од советските трупи на 27 јануари 1945 година.

„Истовремено, десничарските популисти стануваат се посилни, поттикнуваат страв и сеат омраза“, рече Шолц, додавајќи дека тоа не треба да се прифати.

Протестите против екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) земаат замав по информациите дека двајца високи членови на партијата присуствувале на состанок на кој се разговарало за плановите за масовна депортација на граѓани од странско потекло.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов Зеланд го повлекува законот за забрана на цигари

Протестите низ земјава влегуваат во третата недела.

Демонстрантите сакаат да ја ограничат поддршката за AfD, која е на второ место на национално ниво и прва во трите источни германски покраини каде што годинава се одржуваат избори.

„Кохезијата на демократите ја прави нашата демократија силна“, рече Шолц.

Loading...

„Добро е чувството самоуверено да се покаже во јавноста – како што се случува сега“, додаде тој.

Канцеларот, исто така, ја поздрави значајната одлука да се запре финансирањето на радикалната десничарска партија Татковина, што ја поттикна дебатата за тоа дали може да се преземе сличен чекор против националистичката партија АфД, нарекувајќи ја одлуката „многу добра“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Прв пораз од доаѓањето на власт: Партијата на Мелони загуби на регионалните избори