Шок во Полска! Во Краков се појавија постери на Вагнер со порака: „Тука сме“. Придружи ни се”

Сподели со своите пријатели

На улиците на полскиот град Краков се појавија постери кои ги повикуваат луѓето да им се придружат на борците на приватната воена компанија Вагнер.

Loading...

Постерите содржат QR-код што води до веб-страница на руски јазик, објави Газета Краковска, повикувајќи се на објава на членот на градскиот совет на Краков, Лукаш Вантуч на социјалните мрежи.

Еден од плакатите, според полскиот функционер, бил залепен на паркингот на Музејот на Татковинската армија.

Во објава на социјалните мрежи, заменикот наведе и кореспонденција од која е јасно дека слични ситуации имало и во други градови во Полска.

На социјалните мрежи е споделено и видео кое го прикажува истиот постер во еден од јавните тоалети во Краков.

На плакатот пишува „Тука сме“. Придружи ни се. PVK Wagner“ и QR-код кој, кога се скенира, упатува на страница на руски јазик.

Полицијата соопшти дека плакатите се пронајдени во различни делови на градот, а случајот го истражува Главната управа на градската полиција во Краков.

 

Loading...