Шест симптоми кои укажуваат на недостаток на железо

Сподели со своите пријатели

Железото е есенцијален минерал кој мора да се внесува во организмот, особено кај жените.

Loading...

Врз основа на некои симптоми, можно е да се открие дали ви недостасува железо во крвта и која храна може да помогне да се намали ризикот од недостаток на железо.

Недостатокот на железо како минерал може да биде причина за анемија, а сето тоа доведува до замор, слабост и вртоглавица, пишува b92.

Затоа е исклучително важно да внимавате на симптомите кои укажуваат дека страдате од недостаток на железо во крвта.

Симптоми кои укажуваат на недостаток на железо

Замор и исцрпеност

Чувството на замор може да биде еден од најчестите симптоми на недостаток на железо.

Железото игра клучна улога во формирањето на хемоглобинот, протеин во црвените крвни зрнца кој овозможува пренос на кислород од белите дробови до ткивата.

Кога на телото му недостасува железо, црвените крвни зрнца не можат доволно да ги снабдуваат ткивата со кислород, што доведува до замор и исцрпеност.

Сепак, експертите ве советуваат да го проверите железото во крвта доколку постојано се чувствувате уморни, слаби, раздразливи, но и ако забележите дека не сте концентрирани на она што го правите.

Loading...

Бременост

Друга состојба кај жените, имено бременоста, е поврзана со фактот дека железото им е потребно на идните мајки, но и на бебињата.

Затоа се проверува состојбата за да се реагира на време и по потреба да се зголеми внесот на железо.

Ова дополнително се усложнува со фактот дека симптомите поврзани со бременоста можат да бидат исти како и со недостаток на железо, како што се замор, слабост, проблеми со концентрацијата, студени раце и стапала…

Недостаток на енергија и несвестица

Доколку вашите физички активности стануваат премногу напорни или тешки, можно е да ви недостасува железо бидејќи недостатокот ја намалува издржливоста на телото.

Исто така, недостатокот на железо може да резултира со намален број на црвени крвни зрнца или пад на хемоглобинот, што го отежнува телото да го снабдува мозокот со доволно количество кислород.

Ова може да предизвика несвестица или вртоглавица, особено кога брзо ќе станете од седечка или лежечка положба.

Вознемиреност без причина

Недостатокот на минерали како железо може да доведе до чувство на анксиозност, а тоа се случува поради недостаток на кислород кој го напојува нервниот систем на вашето тело.

Тогаш срцето почнува силно да чука и лесно се чувствувате како да сте среде расправија.

Loading...

Кршливи нокти и коса

Црвените крвни зрнца помагаат во снабдувањето на ткивата со кислород и хранливи материи, вклучувајќи ги ноктите и косата.

Недостатокот на железо може да предизвика недостаток на овие основни хранливи материи, што резултира со кршливи нокти и коса која е сува, слаба и склона кон кршење.

Дополнително, опаѓањето на косата може да биде поврзано со недостаток на железо, но не паничете ако забележите дека косата паѓа.

Секогаш можете да го направите ова со проверка на крвната слика и консултирање со вашиот лекар.

Зголемена чувствителност на студ

Недостатокот на железо може да влијае на циркулацијата на крвта, што може да доведе до намален проток на крв во периферните делови од телото, како што се рацете и нозете.

Ова може да доведе до чувство на постојан студ или зголемена чувствителност на студ.