Шест причини зошто се здрави остатоците од кората на портокалот

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 80 проценти од портокалите произведени низ целиот свет се користат за правење сок од портокал. Поголемиот дел од времето кога јадеме портокал, целото внимание го насочуваме кон внатрешниот дел кој е исполнет со сок, а кората обично се фрла. Но, може да се користи на најмалку шест начини, па затоа треба да размислиме пред да ја фрлиме кората.

Loading...

Може да ги избели забите

Кора од портокал содржи лимонска киселина која често се додава во пастата за избелување и може да помогне да се направат забите бисерно бели.

 

 

Може да послужи како природен чистач за домаќинство

Можете да направите средство за чистење од кора од портокал. Тоа е лесен начин за намалување на отпадот и заштеда на пари во исто време. Чистач за кора од портокал може да се користи за чистење прозорци, рингли и слично. Лимонска киселина од кора од портокал делува како растворувач на маснотии.

Loading...

Истурете малку алкохолен оцет во шишето и додадете ја кората од портокал. Оставете ја смесата во фрижидер неколку недели и повремено протресете ја. Потоа ставете го во шише со спреј и користете го на различни површини во вашиот дом.

 

 

Може да се додаде во јадења

Ако сакате да додадете малку портокал во вашето јадење, најлесниот начин е да ја изрендате кората. Покрај тоа што дава вкус, содржи и многу хранливи материи.

Користете го како средство за заштита од инсекти

 

Loading...

 

Друга работа што можете да ја направите од кора од портокал е средство за заштита од инсекти.

Претворете ја кората во пилинг за кожа

Создавањето сопствен пилинг ви дава можност да го прилагодите на вашите желби и потреби и да заштедите пари.

 

 

Loading...

Во сад измешајте шеќер и кора од портокал. Истурете масло (јојоба, кокос, арган или слично) во смесата и промешајте. Нанесете ја смесата на кожата и користете ја за нежно лупење на кожата.

Користете го како дезодоранс за чевли

Можете да ја оставите кората од портокал во чевлите преку ноќ и да уживате во свежиот мирис наутро.

 


Loading...