Шест нови случаи во Куманово, два во Липково

Сподели со своите пријатели

Центарот за јавно здравје Куманово изминатото деноноќие регистрира осум нови случаи на коронавирус.

Како што информираше директорот на ЦЈЗ Куманово, Ариф Љатифи, од новите случаи шест се од Куманово, а два од Липково.

Loading...

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 973 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-8, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-3, Струга-11, Велес-1, Битола-1, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-8.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од: Скопје-70, Штип-6, Прилеп-4, Тетово-31, Велес-3, Кочани-2, Пробиштип-1, Кичево -1, Ресен-4, Неготино-1.

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје и еден од Штип. Во ГОБ „8 септември“ починати се пациенти на возраст од 43 и 72 години. Во КБ Штип е почината пациентка на 76 годишна возраст.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8197, бројката на оздравени пациенти е 4326, на починати е 385, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3486. Од вчерашните тестирања два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3878, активни 1788

• Куманово 862, активни 194

• Дебар 151, активни 89

• Штип 457, активни 178

Loading...

• Прилеп 301, активни 64

• Тетово 871, активни 292

• Струга 330, активни 171

• Велес 203, активни 33

• Битола 71, активни 28

• Охрид 227, активни 135

• Кавадарци 26, активни 18

• Гостивар 230, активни 144

• Гевгелија 12, активни 2 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

• Струмица 24, активни 16

Loading...

• Крива Паланка 19, активни 9

• Радовиш 8, активни 4

• Крушево 12, активни 7

• Кочани 77, активни 13

• Пробиштип 37, активни 24

Loading...

• Демир Хисар 8, активни 7

 

• Македонски Брод 8, активни 4

• Пехчево 6, активни 1

• Берово 4, активни 1

Loading...

• Валандово 6, активни 0

• Виница 4, активни 1

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 7, активни 4

• Свети Николе 118, активни 111

Loading...

• Кичево 81, активни 69

• Ресен 137, активни 77

• Неготино 21, активни 2 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 973 теста се преку: ИЈЗ-584, ЦЈЗ Скопје-22, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -97, Жан Митрев (Филип Втори) –110, Систина со PCR метода -140, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-20. Досега во земјата се направени вкупно 78.133 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 52 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Loading...

Во болницата во Козле се хоспитализирани 23 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 5 деца позитивни и 1 дете суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 8 нови, вкупно хоспитализирани се 88 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 28, а во болницата во Штип се хоспитализирани 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 110 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 302

• Аеродром – 162

Loading...

• Бутел – 135

• Гази Баба – 199

• Центар – 138

• Карпош – 145

• Сарај – 118

Loading...

• Кисела Вода – 107

• Ѓорче Петров – 113

• Студеничани – 116

• Шуто Оризари – 83

• Арачиново – 42

• Илинден – 23

• Петровец – 20

• Чучер Сандево – 11

• Сопиште – 12

• Зелениково- 15

• Странец – 6

• Нераспределен- 41


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *