Шефовите на НАТО денеска ќе разговараат со Зеленски и со индо-пацифичките лидери

Сподели со своите пријатели

Лидерите на НАТО денеска во Вашингтон ќе разговараат со лидерите на Јапонија, Јужна Кореја, Австралија и Нов Зеланд, по што ќе следат дополнителни разговори со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Loading...

Овие состаноци го завршуваат тридневниот самит на НАТО, кој започна во вторникот со прославата на 75-годишнината од формирањето на алијансата.

Бидејќи НАТО е евроатлантски сојуз, четирите индо-пацифички земји не се членки, но се поканети да разговараат за заедничките безбедносни интереси во регионот.

Кина го обвини НАТО за поттикнување тензии

Пред самитот, Кина го обвини НАТО дека поттикнува тензии во азиско-пацифичкиот регион, каде што Алијансата одржува партнерства со четири земји.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја: САД и НАТО се најсериозна закана за глобалниот мир и безбедност

НАТО, во меѓувреме, ја повика Кина да ја прекине „сета материјална и политичка поддршка за руските воени напори“ во Украина.

Советот НАТО-Украина ќе се одржи по средбата со индо-пацифичките лидери.

Што објави НАТО?

Вчера и завчера, лидерите на НАТО најавија дополнителна воена поддршка за напорите на Украина да одбие руска инвазија, вклучително и системи за противвоздушна одбрана и ветување дека ќе потрошат 40 милијарди евра во текот на следната година.

Тие, исто така, го прогласија патот на Украина кон членството во НАТО за „неповратен“.

Loading...

САД, Данска и Холандија вчера објавија дека во тек е ветената испорака на американски борбени авиони Ф-16 од Данска и Холандија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори складиште за нафта во Русија по напад со дрон