Шефот на ОН: Светот плаќа страшна цена за фосилните горива

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека земјите во развој плаќаат „ужасна цена“ за зависноста на светот од фосилни горива додека ги обиколи деловите на Пакистан погодени од поплавите на климатските промени.

Loading...

Речиси 1.400 луѓе загинаа во поплавите што зафатија една третина од земјата – област со големина на Обединетото Кралство – уништувајќи житни култури, домови, бизниси, патишта и мостови.

„Од Исламабад, објавувам апел до светот: Стоп за лудилото. Инвестирајте сега во обновливи извори на енергија. Завршете ја војната со природата“, рече Гутереш.

Пакистан вообичаено доживува обилни, често разорни дождови во сезоната на монсуните, што е од клучно значење за земјоделството и снабдувањето со вода. Но, такви интензивни врнежи како оваа година не се видени со децении.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште три години затвор за поранешната лидерка на Мјанмар

„Лудило и самоубиство“

Гутереш вчера се пожали на недостатокот на внимание што светот го посветува на климатските промени – особено индустријализираните земји за кои научниците ги обвинуваат.

„Ова е лудост, ова е колективно самоубиство“, рече тој.

Пакистан е одговорен за помалку од еден процент од глобалните емисии на стакленички гасови, но е осми на листата на земји најранливи на екстремни временски услови предизвикани од климатските промени, составена од невладината организација Germanwatch.

Во сабота Гутереш ги посетува деловите на југот погодени од поплави, а ќе го посети и Мохенџо-Даро, вековно светско наследство на УНЕСКО кое е загрозено од поплави.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Два милиони луѓе без струја во Флорида

Околу 33 милиони луѓе беа погодени од поплавите, во кои беа уништени околу два милиони домови и деловни простории, однесени се 7000 километри патишта и уништени се 500 мостови.

„Немаме што да јадеме, немаме покрив над глава“

Ефектот од силниот дожд беше двоен – разорни поројни поплави на планинскиот север и бавно акумулирање на вода во јужните рамнини.

„Ако дојде и не види, Алах ќе го благослови“, изјави во петокот за AFP Розина Соланги, 30-годишна домаќинка од поплавеното село во близина на Сукур.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан сака да ги спречи досега најсилните европски санкции против Русија

„Сите деца, мажи и жени се пржат на оваа жештина. Немаме што да јадеме, немаме покрив над главата. Затоа тој мора да направи нешто за нас кутрите“, рече таа.

Пакистанската метеоролошка служба соопшти дека во 2022 година имало пет пати повеќе дожд од нормалното.

Падидан, мал град во провинцијата Синд, е преплавен со повеќе од 1,8 метри дожд од почетокот на монсуните во јуни.

Бидејќи луѓето и добитокот се преполни заедно, камповите се изложени на ризик од појава на болести, со бројни пријавени случаи на денга треска што ја пренесуваат комарците, како и шуга.