Шефот на НАТО го поздрави јапонскиот план за зголемување на воениот буџет

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска го поддржа планот на Јапонија да ги удвои воените трошоци во следните пет години, велејќи дека тоа ја одразува посветеноста на земјата за безбедност во „неизвесен“ свет.

Loading...

Ревизијата на стратегијата за национална безбедност на Јапонија објавена на крајот на 2022 година ја прави „уште повеќе“ партнер за мир, рече Столтенберг.

„Среќен сум што Јапонија очекува (да го зголеми својот воен буџет) да го достигне референтниот праг на НАТО за распределба на два отсто од БДП за одбраната“, рече Столтенберг во говорот на Универзитетот Кеио во Токио.

Со децении Јапонија ги ограничи своите воени трошоци на околу еден процент од БДП, но владата на премиерот Фуми Кишида во декември одобри нова безбедносна доктрина која предвидува зголемување на воениот буџет на два отсто од БДП до 2027 година.

„Тоа покажува дека Јапонија сериозно ја сфаќа меѓународната безбедност“, рече Столтенберг.

Тој рече дека војната што ја води Русија е светски проблем и подеднакво влијае на безбедносната средина во Азија.

Тој исто така рече дека рускиот претседател Владимир Путин погрешно го процени отпорот на Украинците и единството што го покажаа членките на НАТО за поддршка на Киев.

Повторувајќи дека НАТО не ја смета Кина за непријател, Столтенберг рече дека зголемениот притисок и воените амбиции на Пекинг се проблем што треба да се забавува.

Loading...

„Денес, светскиот поредок од кој сите добивме толку добро толку многу децении е под закана. Москва и Пекинг водат во зајакнувањето на авторитарните режими“, рече Столтенберг.

Тој рече дека во поопасен свет, Јапонија може да смета на НАТО да биде покрај неа.

По вчерашната средба со јапонскиот премиер Кишида, Столтенберг рече дека Јапонија и НАТО треба да останат обединети и цврсти против безбедносните закани што ги претставуваат Кина, Северна Кореја и Русија.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг денеска изјави дека НАТО треба сериозно да размисли за улогата што ја игра во одржувањето на безбедноста во Европа.

Од една страна, рече тој, НАТО тврди дека неговата позиција како регионален и одбранбен сојуз не е променета, а од друга страна постојано ги зајакнува воените и безбедносните врски со земјите од Азија и Пацификот и ја преувеличува кинеската закана. , додаде Portparo.l

Тој нагласи дека Кина отсекогаш била „бранител на светскиот и регионалниот мир и стабилност“.