Шарли Ебдо во новиот број објави карикатури за ајатолахот Хамнеи

Сподели со своите пријатели

Францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо, чии карикатури на иранскиот духовен водач, ајатолахот Али Хамнеи, минатата недела предизвикаа дипломатска криза меѓу Париз и Техеран, во својот нов број објави карикатури со ајатолахот.

Loading...

На насловната страница на новиот број, кој вообичаено излегува во среда, има карикатура на верски водачи во различни ситуации, од кои некои имаат сексуална конотација.

Самиот весник прикажува карикатури на ајатолахот како алузија на егзекуциите во Иран на обвинетите за врски со протестното движење.

Иран се соочува со бран протести по смртта на 22-годишната Махса Амини на 16 септември, откако беше уапсена од полицијата за морал во Техеран поради наводно прекршување на строгиот кодекс на облекување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Врховниот верски водач на иран помилува илјадници уапсени демонстранти

Во новиот број, директорот на весникот Лоран Сорисо, познат по прекарот Рис, напиша дека изгледа дека цртаните филмови не ги насмеале многу верските претставници во Иран.

Шарли Ебдо минатата недела ги објави првите карикатури во специјално издание за годишнината од терористичкиот напад на редакцијата на 7 јануари 2015 година.

Неделникот во декември објави дека „меѓународниот натпревар во карикатура“ на Хамнеи имал за цел да ги поддржи „Иранците кои се борат за својата слобода“.

Од пристигнатите 300 цртежи, особено од самите прогонети Иранци, беа избрани „најуспешните, најоригиналните и најдобрите“, додаде Рис.

Loading...

„Тоа е наш начин да покажеме поддршка за иранските мажи и жени кои ги ризикуваат своите животи за да ја одбранат својата слобода од теократијата што ги угнетува од 1979 година“, напиша Рис во уводникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Врховниот верски водач на иран помилува илјадници уапсени демонстранти

По објавувањето на првите карикатури, во Техеран се одржа протест пред француската амбасада, каде демонстрантите го запалија француското знаме. Реагираа и иранските власти.

„Навредливиот и непристоен чин на објавување карикатури против верските и политичките власти нема да помине без ефективен и цврст одговор“, напиша на Твитер иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан.

Тогаш веб-страницата на неделникот беше цел на хакерски напад.

По нападот на редакцијата на 7 јануари 2015 година, кога беа убиени 11 познати новинари и карикатуристи поради карикатурите на пророкот Мухамед, Шарли Ебдо одлучи да ја продолжи истата уредувачка политика.