Шарл Мишел следната недела ќе се сретне со кинескиот претседател

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг на 1 декември во Кина за да разговараат за глобалните предизвици, се вели во соопштението објавено утрово.

Loading...

„Во контекст на тензичното геополитичко и економско опкружување, посетата е навремена можност за ангажман и за ЕУ ​​и за Кина“, се вели во соопштението на Европскиот совет.

„Лидерите на ЕУ и Кина ќе разговараат за глобалните предизвици, како и за теми од заеднички интерес“.

Посетата доаѓа откако европските лидери заеднички изразија загриженост за економската зависност од Кина на состанокот минатиот месец.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, рече дека блокот извлекол лекција од зависноста од Русија и дека мора да биде внимателен со Кина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ донира генератори на Украина