Шарена револуција го зафати и Куманово (галерија+видео)

Сподели со своите пријатели

Боите на улиците низ Куманово, како и натписите „Нема правда, нема мир“, „Протестирам“, „Шу праиш“ останаа да сведочат за големиот марш кој вечерва се одржа во центарот на градот.

 

Loading...

[huge_it_gallery id=”347″]

 

ГОлем број граѓани на мирен протест го искажаа револтот од аболицијата на Иванов, но освен негова оставка побараа Никола Груевски да плати за сторените злодела. Со скандирање „Николче диктаторче“ и „Грујо оди си“ тргнаа од пред Основниот суд во Куманово по улицата „11-ти Октомври“, а потоа продолжија по булеварот „Трета МУБ“ и повторно низ центарот на градот се вратија пред судот.

 

 

Викендов што следи ќе остане без протести, но затоа веќе во понеделник се најавени помасовни.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.