Северна Кореја истрела уште две ракети

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја истрела уште две балистички ракети во четвртокот и го нарече тестот „праведна контрамерка“ против Вашингтон и Сеул и нивните заеднички воени вежби во регионот.

Loading...

Новото лансирање на ракетата се случи додека Советот за безбедност на ОН се состана во Њујорк за да разговара за севернокорејската ракета што прелета над Јапонија два дена претходно.

Според јужнокорејската војска, две ракети со краток дострел биле лансирани во четвртокот наутро од околината на Пјонгјанг во правец на Јапонското Море.

Јапонската крајбрежна стража го потврди лансирањето.

Првата ракета прелетала 350 километри на максимална височина од околу 80 километри, се вели во анализата на јужнокорејската армија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Вториот прелетал 800 км на надморска височина од 60 км.

Ова шесто лансирање за помалку од две недели е „целосно неприфатливо“, одговори јапонскиот премиер Фумио Кишида.

Во вторникот проектил „Хвасонг-12“ прелета над Јапонија и помина околу 4.600 километри, што е веројатно најдолгата оддалеченост што Пјонгјанг може да ја постигне во своите тестови, според Сеул и Вашингтон.

Loading...

Тоа беше првпат во последните пет години севернокорејска ракета да прелета над јапонска територија.

Северна Кореја, која во септември прифати нова доктрина според која својот статус на нуклеарна сила го прогласи за „неповратен“, годинава почна да истрелува ракети и лансираше интерконтинентална балистичка ракета за прв пат од 2017 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија распореди ракетен систем на остров во близина на Јапонија

Лансирањето е „праведна контрамерка на Корејската народна армија поради заедничките воени вежби меѓу Јужна Кореја и САД кои водат кон ескалација на воената тензија на Корејскиот полуостров“, соопштија севернокорејските власти во четвртокот.

По лансирањето во вторникот, Вашингтон свика вонредна седница на Советот за безбедност на ОН, но Кина, сојузникот и економски партнер на Северна Кореја, исто така ги обвини САД таму.

Ракетните тестови на Пјонгјанг се „тесно поврзани“ со американско-јужнокорејската воена вежба, изјави пред Советот кинескиот заменик амбасадор во ОН Генг Шуанг.

Последниот го обвини Вашингтон за „труење на безбедносната средина во регионот“.

Во последните недели Сеул, Токио и Вашингтон одржаа воени вежби во кои важна улога играат вежбите за борба против подморница и големите поморски вежби.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Капацитетите за обновлива енергија ќе се удвојат за пет години

Во средата, Јужна Кореја и САД истрелаа пет балистички ракети – од кои едната се урна веднаш по лансирањето – врз фиктивни цели во Јапонското Море.

Loading...

Ден претходно воздухопловните сили на двете земји одржаа вежба со гаѓање во Жолтото Море.