Северна Кореја испука балистичка ракета во воздушен простор на Јапонија

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја истрела проектил над Јапонија и се чини дека потегот е намерна ескалација за да го привлече вниманието на Токио и Вашингтон.

Loading...

Балистичката ракета прелета 4.500 километри пред да падне во Тихиот Океан, што е доволно далеку за да го погоди американскиот остров Гуам доколку заземе поинаква траекторија.

Ова е прво лансирање ракета на Северна Кореја врз Јапонија од 2017 година.

По лансирањето, во Јапонија беше издадена посебна наредба за некои жители да најдат засолниште.

Обединетите нации ѝ забрануваат на Северна Кореја да тестира балистичко или нуклеарно оружје.

Истрелувањето проектили кон или над други земји без претходно предупредување или консултација е исто така спротивно на меѓународните норми.

Повеќето земји целосно избегнуваат да го прават тоа бидејќи лесно може да се спореди со напад.

Иако не е толку голем како нуклеарен тест, кој би можел да биде следен, може да се смета за крајно провокативен.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија: ЕУ мора заедно да го заштити стратешкото производство

Луѓето во северна Јапонија, како и оние на островот Хокаидо, беа разбудени од сирени и предупредувања:

„Се чини дека Северна Кореја лансираше ракета. Ве молиме евакуирајте се во засолништа или под земја“.

Додека проектилот леташе над главата, тие беа предупредени да внимаваат на остатоците што паѓаат.

Официјални лица подоцна изјавија дека балистичката ракета со среден дострел паднала во Тихиот Океан далеку од Јапонија и дека никој не е повреден.

Ова е најдолгата далечина што ја поминала севернокорејската ракета – достигнувајќи височина од околу 1.000 километри, повисока од Меѓународната вселенска станица.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида го опиша лансирањето како „насилно однесување“, додека министерот за одбрана Јасуказу Хамада рече дека Јапонија нема да отфрли каква било опција за зајакнување на својата одбрана, како и „можност за контранапад“.

Адриен Вотсон, портпаролка на Советот за национална безбедност на САД, го нарече потегот „опасен и непромислен“ што го „дестабилизира“ регионот.

Лансирањето доаѓа додека Јапонија, САД и Јужна Кореја соработуваат за да ја зајакнат одбраната како одговор на растечката закана од Северот.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Капацитетите за обновлива енергија ќе се удвојат за пет години

Минатата недела беа спроведени заеднички поморски вежби за прв пат од 2017 година.

Ким Јонг Ун ги гледа како доказ дека неговите непријатели се подготвуваат за војна.

По вежбите во 2017 година, Северна Кореја истрела два проектила над Јапонија како одговор.

Една недела подоцна беше извршен нуклеарен тест.

Разузнавачките извештаи сугерираат дека Северна Кореја се подготвува да тестира уште едно нуклеарно оружје.

Многумина очекуваа дека Северна Кореја ќе го стори тоа откако Кина, нејзиниот главен сојузник, не успеа да одржи конгрес на Комунистичката партија подоцна овој месец.

Но, експертите веруваат дека лансирањето покажува дека Северна Кореја сега го подготвува теренот за нуклеарна проба, а некои се прашуваат дали тоа би можело да се случи порано од очекуваното.

Лансирањето на ракетата е петто по ред од страна на Пјонгјанг за една недела.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во некои згради во Виена почна наплатата за возење со лифт

Во саботата, два проектили паднаа во водите надвор од економската зона на Јапонија.

Многу од ракетните тестови на Северна Кореја се вршат на патека на висок лет.

„Но, истрелувањето проектили над или во близина на Јапонија им овозможува на севернокорејските научници да ги тестираат во реални услови“, изјави аналитичарот Анкит Панда за новинската агенција Ројтерс.

Потезите придонесоа за постојаните тензии меѓу Северна Кореја и Јапонија, кои се вкоренети во претходната јапонска колонизација на Кореја од 1910 до 1945 година и минати киднапирања на јапонски граѓани.

Претходно овој месец, Северна Кореја усвои закон со кој се декларира како држава со нуклеарно оружје, а лидерот Ким Џонг Ун ја отфрли можноста за разговори за денуклеаризација.

Во периодот од 2006 до 2017 година беа извршени шест нуклеарни тестови, што доведе до санкции.

Loading...

Северна Кореја редовно се противи на забраната за нуклеарни и ракетни тестови, велејќи дека треба да ја зајакне својата одбрана.