Се*суалните односи подмладуваат и до 12 години

Сподели со своите пријатели

Оние кои имаат редовен сексуален однос, три пати неделно, изгледаат дури седум до 12 години помлади од вообичаената реална слика за цел живот, тврди американскиот дерматолог д -р Ејми Веслер

Loading...

Таа вели дека секогаш разговара со пациентите за сите животни навики, вклучувајќи интимност, вклучително и прашања за тоа колку често имаат интимни односи.

 

 

– Некои луѓе се изненадени на почетокот, па дури и се воздржуваат да одговорат, но со текот на времето разбираат што е идејата и дека постои изразена и логична врска помеѓу стресот и незадоволството предизвикани од апстиненција и, од друга страна, состојбата на кожата – објаснува д -р Вехслер.

Таа посочува дека се што ни се случува секојдневно во животот се „гледа“ на кожата, а тоа влијае и на нејзиниот изглед, квалитет, мазност и еластичност.

– Стресот, нередовниот сон и вознемиреноста можат негативно да влијаат на вашата кожа со тоа што ќе ја направат погруба, склона кон брчки и почувствителна на надворешни влијанија. Исто така, редовната физичка активност, доволно течности, дружење, одење со пријателите и секој вид уживање и релаксација придонесуваат да се чувствувате подобро – вели д -р Вехслер.

Loading...

 

 

Познато е дека редовниот сексуален однос влијае на подобра работа и лачење на хормони, кои се важни за состојбата на кожата. Истражувањата покажаа дека жените кои се сексуално активни имаат повисоко ниво на естроген, кој се зголемува за време на оргазмот, а тоа е клучно за нормално функционирање на кожата, крвните садови, фоликулите на косата …

Во исто време, за време на оргазмот, се ослободува окситоцин и кортизол, што го намалува нивото на стрес, што доведува до послаб распад на колагенот и еластинот, кои се клучни за добар изглед на кожата.