Серија подводни експлозии во руските води

Сподели со своите пријатели

Финските сеизмолози открија пет подводни експлозии во руските води во Балтичкото Море минатата недела, објави во вторникот Сеизмолошкиот институт на Универзитетот во Хелсинки.

Loading...

„Откривме пет експлозии, најголемата јачина од 1,8 степени (по Рихтеровата скала), а најмалата 1,3“, изјави директорот на институтот Тимо Тиира.

Четири експлозии се регистрирани во четвртокот и една во петокот во руските територијални води во Финскиот залив, рече тој, додавајќи дека е јасно дека станува збор за експлозии, а не за сеизмичка активност.

Не е познато која била причината, но слични експлозии биле откриени и при претходните поморски вежби и чистење на стари мини од морското дно, рече тој.

„Порано откривавме експлозии во истата област, но не многу често, не секоја година“, рече тој.

Руското Министерство за одбрана не одговори на барањето за коментар.