Село како од бајките, но туристите се кошмар за локалците (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

На северот на Австрија, на брегот на езерото Холштат, се наоѓа селото Халстат, кое има околу 800 жители. Жителите се многу негостопримливи и не сакаат туристи.

Loading...

Од 1997 година, Холштат е заштитен од УНЕСКО. Тој привлече голем број туристи откако се појави во јужнокорејското шоу во 2006 година, пренесува News.com.au.

Оттогаш, обожавателите на Инстаграм го прифатија тоа, а на оваа социјална мрежа можете да видите голем број на фотографии што се создадени таму.

Освен прекрасната глетка, ова село привлекува туристи бидејќи тоа беше инспирација за градот од анимираниот филм „Ледено кралство“.

Дневно, Холштат го посетуваат околу 10.000 туристи од Азија, со повеќе од еден милион луѓе годишно.

Некои туристи се венчаат во ова село од бајките.

Во текот на декември, пожарот уништи значителен дел од крајбрежјето изградено во 16 век, полицијата го испитува случајот и виновникот сè уште не е фатен.

Градоначалникот на Халштат побара од туристите да не ги посетуваат. Дури и патиштата беа затворени за туристите да бидат одбиени, но тоа не вроди со плод.

Loading...

Тој, исто така, истакна дека Холштат е важен дел од историјата на културата, а не музеј.

„Ние сакаме да го намалиме бројот на туристи, да ги има тројно помалку, но немаме начин да ги запреме“, рече градоначалникот на Халштат.

Има такви кои се задоволни од туристичката посета, хотелиерите, угостителите. Хотелските соби чинат од 300 до 400 евра по лице, додека употребата на јавен тоалет е евра и го користат околу 4.000 луѓе на ден.


Leave a Reply