СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Може да разговара само со три лица во целиот свет!

Сподели со своите пријатели

Девојчето Дејзи-Меј Мид има селективен мутизам, тешко анксиозно растројство, поради што може да разговара само со три луѓе во светот – нејзината мајка, тато и психологот.

Loading...

На оваа 12-годишна девојче, кое живее со нејзината мајка Луиз, ѝ е дијагностициран аутизам и селективен мутизам.

Нејзината состојба значи дека не може да разговара со никого освен со мама, тато и психолог.

Селективниот мутизам е сложено анксиозно растројство кое се јавува само кај децата.

Се карактеризира со неспособност на детето да зборува и ефективно да комуницира во некои социјални средини, како што се училиште или градинка, додека може да комуницира само во средини каде што се чувствува безбедно и опуштено.

Иако Дејзи-Меј беше домаќин на сопственото добротворно шоу за таленти, каде што одржа говор на отворањето во Лаутон, Есекс, таа не може да се спријатели поради нејзината состојба.

„Не е лесно да се објасни дека не можете да зборувате – додека сите зборуваат. Ако не можете да зборувате, тоа е толку тешко бидејќи ги имате сите одговори во вашата глава, но не можете да ги кажете веднаш. Понекогаш се чувствувам како да сум во друг свет и се се случува околу мене и не знам како се чувствувам“, вели девојчето која понекогаш се теши дека тоа не ѝ прави таков проблем бидејќи „не сакам пријатели“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бебе за прв пат проба пица, нејзината реакција воодушеви милиони

Но, тогаш признава дека „сè уште сака“ кога ќе ги види своите врсници како комуницираат.

Loading...

Кога е надвор од удобноста на својот дом, Дејзи-Меј се плаши и „замрзнува“ за време на комуникацијата и не може да ги најде зборовите што ѝ се потребни.

Може да разговара само со мама, тато и психологот.

Затоа е домашно школувана, а открила дека била жртва на малтретирање додека одела на училиште, што ја подгревало нејзината анксиозност.

Откако се школувала дома, Дејзи-Меј можела да најде работи во кои ужива.

„Моите омилени работи се изведување, танцување и пеење во пантомима и имитација на луѓе што сум ги запознала. Најмногу од сè, сакам да организирам настани и да поминувам низ сите предизвици за да ги направам работите да одат и да бидат успешни. Кога гледам како луѓето уживаат (на тие настани), тогаш најмногу се насмевнувам“, открило ова 12-годишно девојче.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Место каде времето застанало: Советски град на Северниот пол стана магнет за туристи (ФОТО)

На 2 март, Дејзи-Меј го одржа своето добротворно талент шоу наречено Uniquely me за време на кое ѝ се обрати на публиката.

Инклузивното шоу за таленти собра пари за добротворната организација за селективен мутизам во Обединетото Кралство SMiRA (Здружение за информации и истражување за селективен мутизам).

„Дојдов до идеја за шоу за таленти пред две години и сонував да го направам сето тоа сама. Го најдовме просторот и кога го посетив беше апсолутно совршен, баш како што сонував“, изјави храброто девојче.

Loading...

„Бев толку возбудена и веднаш почнав да работам на дизајнирање на шоуто. Навистина ми беше важно што тоа беше инклузивно шоу за таленти и сакав децата кои беа во него да се чувствуваат добредојдени, дури и ако не настапувале претходно“, додаде таа, пренесува Мирор.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Место каде времето застанало: Советски град на Северниот пол стана магнет за туристи (ФОТО)

Дејзи-Меј откри како го одржала својот говор со „помош на нејзиниот психолог“ иако не била сигурна дека ќе може да го направи тоа, но кога се качила на сцената „се си дојде на свое место“.

„Мојот психолог одржа говор и на екранот ставив фрази за селективен мутизам. Чувствував дека можам да направам поголеми и подобри работи и дека ништо не е невозможно“, рече таа.

Успехот на шоуто ја охрабри Дејзи-Меј да продолжи да организира слични емисии, велејќи дека би сакала да биде детски забавувач кога ќе порасне. Но, ова мало девојче исто така сака да ги освести луѓето за тешкотиите на селективниот мутизам.

Но, пред тоа, да се најде пријател/и.