СЕЕЛ ТЕРОР И ВЛЕВАЛ СТРАВ ВО КОСКА: Животната приказна на најмоќниот гангстер на сите времиња! (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Непријател број еден на државата, најмоќниот гангстер на светот, самото име влева страв во коските на полицијата и криминалците. Ал Капоне порано бил алфа и омега на американското криминално милје, но неговите последни денови не беа воопшто гламурозни.

Loading...

Чекал смрт во куќа во Флорида, ловел риба, јадел шпагети и често разговарал со одамна мртви мафијаши. Замислувал разговор дури и со мафијашите чие убиство тој лично го нарачал.

Нелекуваната инфекција со сифилис му го уништила мозокот и го сведе некогаш најмоќниот мафијаш на интелектот на дванаесетгодишно дете. Тој еднаш контролирал стотици гангстери собрани во „Чикаго Аутфит“, но пред смртта бил среќен кога го однеле во блиската продавница да земе мастики.

 

 

 

Познатиот автор Деирд Баер напиша нова биографија за Капоне, а внуците на славниот мафијаш раскажаа најмногу информации. Огромното мнозинство сака да остане анонимно, но тие се среќни да го раскажат својот живот со нивниот дедо.

Loading...

Внуците исто така разбија и некои митови кои се плетеле околу Ал Капоне со децении. Еден од тие митови е дека американскиот мафијаш го наполнил базенот со риби за да може да лови секој ден. Немало риба во базенот, а Капоне сакал да ги поминува деновите шетајќи со своите внуци додека барал пеперутки.

„На некој начин, тоа бил идеален дом каде семејството било на прво место. Тој живот бил многу поразличен од раскошниот живот што го водел додека беше на врвот на светот”, изјави Баир за „Њујорк пост”.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hanafi Sama♣ (@hanafi_sama)

 

Една од причините зошто Капоне не ги потроши тупаницата и капа е тоа што, од една страна, тој банкротираше. Во текот на дваесеттите години на 20 век се проценува дека Капоне заработувал десетици милиони долари секоја година. Поголемиот дел од 30-тите години на минатиот век го помина во затвор поради затајување данок.

Во 40-тите години на 20 век, кога конечно излегол од затвор, „Чикаго Аутфит“ му платил околу 30 000 долари годишно. Тоа не е скоро доволно за да плати за луксузот на кој се навикна додека владеел со мафијата.

Loading...

Без оглед на се, новинарите секој ден чекале пред вратата на Капоне за да слушнат барем некои озборувања. Едно време, весниците пишуваа дека Капоне управувал со голема криминална организација и постои можност тие гласини да започнале поради замислени разговори со поранешни мафијаши. Баир во својата биографија пишува дека Капоне повремено бил убеден дека ги преживува настаните од античкото минато.

 

 

 

Сопругата на Капоне најверојатно му го спаси животот, држејќи го во изолација. Ако само еднаш изгубел контрола во јавноста и започнеше да им вика на поранешните соработници, Капоне ќе ја изгубел слободата или животот.

Ако судијата слушнал дека Капоне е склон на насилство, ќе го ставел во лудница. Ако неговите поранешни соработници го слушнаа како зборува за неговите поранешни работни места, ќе го погубеа без да размислуваат премногу.

„Меј беше скоро неверојатно заштитничка. Мафијата знаеше дека Капоне е затворен за јавноста и дека Меј не дозволува да стане проблем за неа. Таа знаеше сè за мафијата. На крајот на краиштата, таа подготви вечера за мафијашите во три наутро. Таа сигурно има слушнато сè “, убеден е Баир.

Loading...

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mafia Corner 👥 (@themafiacorner)

 

Капоне починал во својот дом на 25 февруари 1947 година. Официјална причина за смртта е пневмонија, а бројни светски медиуми пишуваа за конечното заминување на некогаш најмоќниот и најбрутален гангстер во Америка.

Вдовицата Меј почина скоро четири децении подоцна, во 1986 година. Непосредно пред нејзината смрт, таа ги запалила сите свои дневници и љубовни писма што Ал и ги испратил од затвор.

Loading...

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Commission (@the_five_families)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *