Седма година по ред ова е најдобриот град за живеење

Сподели со своите пријатели

Седна година по ред, Мелбурн ја задржа позицијата најдобар град за живот во светот, според годишниот извештај на магазинот „Економист“.

Мелбурн, вториот најголем град во Австралија и главниот град на државата Викторија, ја зазема првата позиција во конкуренција на 140 градови од светот, наоѓајќи се и пред Виена и три други канадски градови – Ванкувер, Торонто и Калгарија.

Градоначалникот на Мелбурн, Роберт Дојл рекол дека се работи за голем успех на кој треба да се гордеат сите граѓани, но дека тоа не значи дека градот е совршен.

Извештајот ги рангирал градовите по стабилноста, здравствената заштита, ултурните содржини и заштитата на животната средина, образованието и инфраструктурата.

Сиднеј, најголемиот австралиски град, поради закани од тероризам втората година по ред не влезе во првите десет и се наоѓа на 11 место на листата.

Меѓу најлошите градови за живот се Дамаск, Лагос во Нигерија, Триполи, Дака и Порт Моресби во Паупа Нова Гвинеја.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.