Се вратил крвав дома, но никој не можел да претпостави какво злосторство сторил! По 42 години се дознала вистината

Сподели со своите пријатели

Џејмс Херман Дај (65) ќе одговара за злосторството што го сторил во 1979 година, бидејќи дури сега ДНК анализата утврдила дека тој е одговорен за смртта на Евелин Кеј Деј (29).

Loading...

Американецот Џејмс Херман Деј (65) брутално ја силувал и задавил Евелин Кеј Деј (29) пред 42 години, но сето тоа време живеел како слободен човек во неговиот дом во градот Вичита во Канзас и никој не ни сонувал дека зад мистериозното убиство стоел тој.

Во исто време, ноќта кога го извршил злосторството, Дај се вратил дома облеан во крв, што тогаш неговата сопруга не го коментирала. Според државниот обвинител, тој ја соблекол нечистата облека, а потоа мирно седнал да гледа телевизија и и се обратил на сопругата со зборовите: „Убиена е девојка. Тоа беше на вестите“.

 

 

Според медиумите, неговата, сега веќе поранешна сопруга, тогаш наводно мислела дека тој е убиецот, но решила да молчи.

Случајот останал нерасчистен уште во 1979 година поради недостаток на докази, но на несреќната жртва имало примерок од ДНК чудовиште што било тешко да се анализира пред четири децении поради недостаток на технички услови. Меѓутоа, кога случајот му бил доделен на детективот Бајрон Кастилјани во 2020 година, тој го испратил примерокот до Бирото за истраги во Колорадо (ЦБИ) и тогаш топката се расплела многу брзо. Имено, Џејмс бил уапсен поради низа сексуални напади, па дури и поради обид за силување на дете во 1981 година. Споредувајќи го примерокот, утврдено е дека тој е одговорен за смртта на Кеј Деј, која ја тепал и силувал , а потоа ја задавил со ремен од палтото.

Loading...

Телото на девојката било пронајдено неколку дена подоцна во автомобил во градот Ам во Канзас, каде Дај не живеел, но доаѓал  поради студиите.

Тој во моментов се наоѓа во затворот Седгвик и ја негирал вината за злосторството.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *